more_horiz
Wiadomości

Michał Dworczyk do opozycji: czy zagłosujecie za trzynastą emeryturą i 500+ dla pierwszego dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 12:25
Czy możemy liczyć, że zagłosujecie za ustawą, dzięki której będzie można przyznać 500 zł na pierwsze dziecko, czy poprzecie nowelizację prawa, która wprowadzi trzynastą emeryturę? - zwrócił się w środę do liderów opozycji szef KPRM Michał Dworczyk.
Szef KPRM Michał Dworczyk podczas konferencji
Szef KPRM Michał Dworczyk podczas konferencjiFoto: PAP/Tomasz Gzell

Chodzi o propozycje przedstawione podczas sobotniej konwencji PiS przez prezesa tej partii Jarosława Kaczyńskiego. Zapowiedział on od 1 lipca wypłatę 500 zł na pierwsze dziecko i od maja br. wypłatę "trzynastki" dla emerytów w wysokości najniższej emerytury - 1100 zł. PiS zapowiedziało też zniesienie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia i co najmniej dwukrotnie podnieść kwotę uzyskania przychodów, a także przywrócić zredukowane wcześniej połączenia autobusowe, co dotyczyć ma przede wszystkim mniejszych miast i wsi. Program ten ma kosztować 30-40 mld zł.

Czytaj więcej
pap szydło 1200.jpg
Beata Szydło: 1100 złotych także dla rencistów

- Wszystkie szczegóły, tzw. mapę drogową, która bardzo precyzyjnie pokaże, jak będą realizowane wszystkie propozycje programowe, premier (Mateusz) Morawiecki przedstawi w ciągu najbliższych siedmiu dni. Następnie w dalszym czasie będziemy przedstawiali precyzyjnie wszystkie szczegóły i informacje każdej z tych pięciu naszych propozycji - powiedział Dworczyk na środowej konferencji prasowej. 

Dodał przy tym, że rząd "w tej chwili dopracowuje ustawy, które pozwolą wprowadzić pięć - istotnych z punktu widzenia Polaków - programów". 

- Chciałbym zadać pytanie Grzegorzowi Schetynie, Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, Katarzynie Lubnauer: czy możemy liczyć, że poprzecie, zagłosujecie za ustawą, dzięki której będzie można przyznać 500 zł na każde pierwsze dziecko? Czy zagłosujecie za nowelizacją prawa, dzięki której możliwe będzie wypłacenie tzw. trzynastej emerytury? Czy zagłosujecie za przepisami, dzięki którym młodzi ludzi będą zwolnieni z PIT-u? Czy poprzecie propozycje ustawowe, dzięki którym możliwe będzie obniżenie kosztów pracy oraz będziemy mogli przywracać połączenia autobusowe - mówił Dworczyk. 

- To jest chwila prawdy, to pytanie "sprawdzam" - oświadczył szef KPRM. 
Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska poinformowała we wtorek, że 5 marca rząd przedstawi "mapę drogową" dotyczącą wprowadzania projektów zapowiedzianych podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Dodała, że "piątka PiS" zostanie zrealizowana do końca lata. 

Na uwagę, że są rozbieżności w kwestii tego, czy w związku z propozycjami trzeba będzie nowelizować tegoroczny budżet, Dworczyk odparł: "Mogę powtórzyć, że według mojej wiedzy nowelizacja budżetu nie będzie niezbędna, natomiast szczegółowe informacje w tej sprawie - w najbliższych dniach, po tym, jak pan premier przedstawi mapę drogową. Potem, jak będziemy omawiać poszczególne propozycje, minister finansów na pewno precyzyjnie na tego rodzaju pytanie odpowie". 

dcz

Zobacz także

Zobacz także