more_horiz
Wiadomości

Michał Dworczyk: premier na godzinę 19 zwołał sztab kryzysowy w KPRM

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 14:33
Sztab kryzysowy w KPRM zbierze się w związku z awarią w Warszawie kolektorów oczyszczalni ścieków "Czajka". W spotkaniu udział wezmą minister środowiska Henryk Kowalczyk, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister zdrowia Łukasz Szumowski i główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.
Audio
Michał Dworczyk
Michał DworczykFoto: PAP/Piotr Nowak

Podczas konferencji prasowej w Warszawie Michał Dworczyk powiedział, że rząd proponuje pomoc w tej kryzysowej sytuacji i wyraził nadzieję, że władze samorządowe z niej skorzystają.

- Apeluję do Grzegorza Schetyny i Rafała Trzaskowskiego o elementarną przyzwoitość; rząd chce pomagać i namawiamy, żeby nie odtrącać tej wyciągniętej ręki, tylko dlatego że robi to rząd PiS – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, odnosząc się do awarii w oczyszczalni "Czajka". 

CZYTAJ TAKŻE
szumowski-konfa-pap-1200.jpg
Minister zdrowia na temat awarii w Warszawie

"Rząd chce pomagać"

Dworczyk przypomniał też, że rząd już w środę zaproponował pomoc w związku z awarią w oczyszczalni "Czajka".

- Wczoraj publicznie informował o tym minister (obrony narodowej) Mariusz Błaszczak. Służby podległe ministerstwu środowiska monitorują jakość wody od Warszawy do ujścia Wisły. Zwołano posiedzenie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego w Płocku z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, wojewody, oraz służb podległych, zajmujących się stanem wody i ewentualnymi zagrożeniami - wyliczał szef KPRM.

Jak podkreślił, awaria w warszawskiej oczyszczalni ścieków i zanieczyszczanie Wisły na wysokości stolicy mogą wywołać problem, który będzie dotyczył wszystkich mieszkańców nadwiślańskich miejscowości, położonych na północ od miejsca skażenia. 

We wtorek rano doszło do awarii jednego z kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Nieczystości skierowano wówczas do drugiego z kolektorów, który jednak w środę przestał funkcjonować.

Wskutek awarii zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o kontrolowanym zrzucie nieczystości do Wisły - do rzeki trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

PAP/IAR/agkm

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także