more_horiz
Wiadomości

Główny Inspektor Ochrony Środowiska: po awarii w Warszawie przyroda jest zagrożona

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 14:58
Awaria w oczyszczalni "Czajka" w Warszawie może mieć niewyobrażalne konsekwencje dla przyrody. Takiego zdania jest Paweł Ciećko, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.
Nieczystości spływające bezpośrednio do Wisły na wysokości ul. Farysa na warszawskich Bielanach
Nieczystości spływające bezpośrednio do Wisły na wysokości ul. Farysa na warszawskich BielanachFoto: PAP/Leszek Szymański

Paweł Ciećko wziął udział w konferencji prasowej z ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem. Poinformował, że na Wiśle w województwie mazowieckim ustanowiono pięć punktów pomiarowych.

szumowski-konfa-pap-1200.jpg
Łukasz Szumowski: woda jest zdatna do picia, badania nie wykazały odstępstw

- Chcemy monitorować i chcemy wiedzieć, jaki jest stan - powiedział Główny Inspektor Ochrony Środowiska. - Nie chcemy zastać za kilka tygodni stanu tzw. martwej Wisły lub śmierci Wisły, a ja nie boję się o tym mówić - dodał. Inspektor powiedział, że supernowoczesna oczyszczalnia w Warszawie nie oczyszcza teraz ścieków, które płyną do Wisły.

Paweł Ciećko podkreślił, że Wisła będzie też monitorowana za pomocą dronów i zdjęć satelitarnych. W województwach położonych w dolnym biegu Wisły zostaną uruchomione kolejne punkty pomiarowo-kontrolne. Główny Inspektor Ochrony Środowiska powiedział, że jego urząd został zbyt późno i niezgodnie z procedurą poinformowany o awarii w warszawskiej oczyszczalni ścieków.

Apel RCB

W ostatnich dwóch dniach uległy awarii dwa rurociągi, dostarczające ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni. Z danych stołecznego Ratusza wynika, że do Wisły przedostaje się trzy tysiące litrów zanieczyszczeń na sekundę.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje, aby unikać kąpieli i uprawiania sportów wodnych, nie używać do mycia i nie pić wody z Wisły. Podobne apele wydali Główny Inspektor Sanitarny oraz Sanepid. Zalecają, by w Wiśle od Warszawy w stronę Gdańska unikać kąpieli i sportów wodnych. Informacje o stanie wody można śledzić na stronach internetowych wojewódzkich i powiatowych inspektoratów sanitarnych.

bb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także