more_horiz
Wiadomości

Czy w przyszłym roku ostatni raz zmienimy czas z letniego na zimowy?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 17:38
W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Jednak prawdopodobnie w przyszłym roku ostatni raz przestawimy zegarki z czasu letniego na zimowy.
80 proc. Polaków jest za zniesieniem praktyki dotyczącej zmiany czasu
80 proc. Polaków jest za zniesieniem praktyki dotyczącej zmiany czasuFoto: shutterstock.com/Ilya.K
  • Unijna dyrektywa reguluje kwestię zmiany czasu z letniego na zimowy
  • Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany czasu
  • Prawdopodobnie w przyszłym roku, jeśli PE wypracuje porozumienie w tej sprawie, nie przestawimy zegarków

Obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r. mówi, że: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".

shutterstock_zegarek 1200.jpg
Przed nami zmiana czasu na zimowy

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

Ostatni raz za rok?

Być może nie będzie już jednak potrzeby wydawania analogicznego rozporządzenia. W marcu br. Parlament Europejski opowiedział się bowiem za zniesieniem zmiany czasu. Europosłowie chcą, aby zmiana czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 r. była ostatnią zmianą w tych krajach UE, które wybiorą na stałe "czas letni".

CZYTAJ TAKŻE: Czy zmiany czasu w Europie zostaną zniesione?>>>

Te państwa, które wolą zachować "czas zimowy", mogłyby zmienić wskazówki zegara po raz ostatni w ostatnią niedzielę października 2021 roku. Na ostateczny kształt przepisów będzie jednak trzeba poczekać, bo stanowisko PE będzie przedmiotem negocjacji z ministrami UE w tej sprawie.

pkur

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także