more_horiz
Wiadomości

Wraca popularne oszustwo telefoniczne. Sprawdź, jak nie dać się naciągnąć

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 17:01
Oszustwo jest bardzo stare, jednak ponownie staje się popularne i znów może być zagrożeniem dla wszystkich użytkowników telefonów komórkowych. Dając się złapać, ryzykujemy utratą ogromnych kwot pieniędzy. Warto zapoznać się ze sposobem działania oszustów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com / Alexey Rotanov

Przed oszustwem ostrzega CERT Orange Poland (czyli Computer Emergency Response Team).

5G1200.jpg
Wanda Buk: absolutnie nie powinniśmy obawiać się technologii 5G

Oszuści dzwonią... zza granicy

Sposób polega na tym, że na nasz telefon wykonywane jest połączenie z afrykańskiego państwa Mali. Można to poznać po krajowym numerze kierunkowym +223. W chwili, w której odbieramy telefon, słyszymy sygnał przerwanej rozmowy.

Wiele osób w takiej sytuacji po prostu odkłada telefon na bok, bo skoro połączenie (jak myślimy - omyłkowe) zostało przerwane, to nic z tym robić nie musimy. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że połączenie trwa nadal, a dźwięk przerwanej rozmowy miał nas tylko zmylić.

Poza tym, że ponosimy duży koszt za międzynarodowe połączenie, to już za samo odebranie telefonu, zostajemy wpisani przez oszustów na listę numerów aktywnych. Kolejne próby wyłudzenia od nas pieniędzy mogą zdarzać się jeszcze wielokrotnie.

Jak się nie dać?

emeryci1200x660.jpg
Emerycie, nie daj się naciągać oszustom!

Przede wszystkim nie należy odbierać połączeń od dziwnie i podejrzanie wyglądających numerów. Jak to jednak rozpoznać? Przede wszystkim w Polsce wszystkie numery telefonów (zarówno stacjonarne, jak i komórkowe) posiadają 9 cyfr. Jeśli numer posiada także prefiks wskazujący na kraj pochodzenia, wówczas polskie numery mają 11 cyfr (prefiks kierunkowy polski to +48).

Jeśli numer telefonu, z którego do nas dzwonią, jest podejrzanie długi lub krótki, albo na początku zawiera nieznany nam prefiks (w przypadku połączeń z Mali to +223), takich połączeń odbierać nie należy. Nie wolno także na nie oddzwaniać.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Kalisz: fałszywi pracownicy wodociągów. Kobieta straciła oszczędności życia

Niektóre telefony posiadają funkcję wpisania numeru na tzw. czarną listę - podejrzany numer można do niej dodać, więcej nie będzie nas niepokoić. Warto taką sytuację zgłosić także do operatora sieci. Także on może dodać numer do listy niepożądanych i nie będzie dopuszczał do łączenia ich z obsługiwanymi klientami.

tvp.info, jmo

Zobacz także

Zobacz także