more_horiz
Wiadomości

Premier zapowiedział pakiet stabilności i bezpieczeństwa. Ma pomóc przedsiębiorcom

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 13:20
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd wkrótce przedstawi pakiet stabilności i bezpieczeństwa. Ma on pomóc polskim przedsiębiorcom, którzy ucierpią wskutek pandemii koronawirusa.
Audio
  • Premier powiedział, że w tej chwili trwają już prace nad pakietem (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: KPRM/Twitter

1200_Szumowski_PAP.jpg
Minister zdrowia: ograniczenie kontaktu między ludźmi obniży tempo rozprzestrzeniania wirusa

W KPRM z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się kolejne posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego poświęcone ocenie działań służb państwowych podejmowanych dla zapewnienia bezpieczeństwa w stanie zagrożenia epidemicznego.

- Jesteśmy w trakcie prac nad pakietem stabilności i bezpieczeństwa. Jest on niezbędny bo zdajemy sobie sprawę, że gospodarka polska, europejska i światowa ucierpią przez koronawirusa - powiedział szef rządu.

- W najbliższych dniach pokażemy pewne konkretne działania, które rząd wypracował i co do których będziemy jeszcze dopracowywać ostateczne szczegóły, tak aby pracownicy i pracodawcy otrzymali pewne wsparcie ze strony państwa - dodał Mateusz Morawiecki.

Podziękowania

Premier podziękował Polakom za dyscyplinę i stosowanie się do reguł obowiązujących po nałożeniu obowiązku kwarantanny. Zaapelował, aby nie posługiwać się fake newsami.

- Apeluję o rozsądek, apeluję o nierozpowszechnianie nieprawdziwych informacji - mówił Mateusz Morawiecki.

Zapewnił, że rząd robi wszystko, aby dostarczyć służbie zdrowia potrzebne materiały ochrony osobistej. - Chciałbym, aby tego było w nadmiarze. Pracujemy, aby w ciągu kilku dni tych materiałów było aż nadto, aby nie trzeba było zgłaszać zapotrzebowania do Agencji Rezerw Materiałowych - oświadczył.

Dostosować infrastrukturę

- Ta choroba dla ogromnej większości populacji jest możliwa do odbywania w domu, zdrowiejemy w domu, natomiast statystyki wobec osób starszych są najbardziej niepokojące, najbardziej brutalne, dlatego chcemy zapewnić dostępność łóżek w oddziałach zakaźnych na wypadek gwałtownego przyrostu przypadków osób chorych na koronawirusa - podkreślił szef rządu.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że w każdym z województw przeznaczona zostanie jednostka szpitalna dedykowaną na leczenie dla osób z koronawirusem. - To jest na wypadek, gdyby tych przypadków osób chorych było znacząco więcej - niestety nie możemy tego wykluczyć - powiedział i dodał, że "rząd obserwuje, co dzieje się w innych krajach i podchodzi do tego z pokorą".

Premier zaznaczył, że działania rządu są dobrze oceniane poza granicami Polski. - Jednak nie wiemy, jak ta choroba się u nas rozwinie. Może się zdarzyć tak, jak mówią niektórzy epidemiolodzy, już za kilkaset, może nawet do tysiąca przypadków, więc musimy budować infrastrukturę medyczną czy dostosowywać infrastrukturę służby zdrowia do potrzeb większej liczby zachorowań - tłumaczył.

koronawirus laboratorium sh f 1200.jpg
Szczepionka przeciw koronawirusowi coraz bliżej. Ruszają testy na ludziach

Już 150 zakażonych w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek rano o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem. Łącznie potwierdzono go u 150 osób, trzy z nich zmarły.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Po przekształceniu 19 szpitali w zakaźne. "10 tys. dodatkowych łóżek"

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport cargo działa; towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. Od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele mogą wracać do kraju, będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie.


granica_1200.jpg
Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Sprawdź, punkt po punkcie, co to oznacza

Sklepy i apteki otwarte

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował też o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary – zamówienia są możliwe tylko na wynos lub z dowozem. Ponadto zdecydowano o zakazie zgromadzeń powyżej 50 osób.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> 25 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie jest ich już 150

W ostatnich dniach zapadły też decyzje m.in. o zawieszeniu do 25 marca zajęć na uczelniach, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych.

Jak się chronić przed koronawirusem (PAP) Jak się chronić przed koronawirusem (PAP)Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do pierwszego zakażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r.

kstar

Zobacz także

Zobacz także