more_horiz
Wiadomości

"Kto spożywa ten Chleb, ma życie wieczne". Dziś Wielki Czwartek

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 02:55
Wielki Czwartek to dzień rozpoczynający Triduum Paschalne, które poprzedza święta Zmartwychwstania Pańskiego. Obchodzi się wówczas wspomnienie Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentu Eucharystii.
Audio
Bartolomeo Schedoni, Ostatnia Wieczerza, 15781615, The Metropolitan Museum of Art
Bartolomeo Schedoni, Ostatnia Wieczerza, 1578–1615, The Metropolitan Museum of ArtFoto: Creative Commons Zero (CC0)

Przed południem w katedrach odprawiana jest msza krzyżma z poświęceniem olejów. Kapłani odnawiają przyrzeczenia kapłańskie.

To dzień, w którym w Kościele obchodzone jest wspomnienie Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentu Eucharystii - podkreśla biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Wiesław Szlachetka.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Zawierzmy siebie Chrystusowi". Odezwa papieża Franciszka do Polaków

- Opieramy się na tym, co sam Jezus powiedział o Eucharystii, że to jest Jego Ciało i Jego Krew, którą przyjmujemy i karmimy się pod postacią znaku chleba i znaku wina. Zapewnia nas Jezus, kiedy mówi: kto spożywa ten Chleb, ma życie wieczne, Chlebem, który Ja dam, jest Moje Ciało wydane za życie świata - mówi biskup.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
shutterstock_radio-1200.jpg
"Zostań w domu". Wielki Czwartek w Polskim Radiu

"Zapytajmy siebie, czy jesteśmy w stanie zmienić nasze relacje"

Ojciec Krzysztof Wons z krakowskiego Centrum Formacji Duchowej zachęca do przeczytania Ewangelii z opisem Ostatniej Wieczerzy, symbolicznym gestem umycia nóg apostołom przez Jezusa. Do wydarzenia odnosi się 13. rozdział Ewangelii św. Jana. - Kontemplujmy Jezusa, który umywa nam nogi, potem popatrzmy na siebie i zapytajmy siebie, czy jesteśmy w stanie ten nasz dom, naszą wspólnotę, zamienić w wieczernik miłości, czy choć trochę jesteśmy w stanie zmienić nasze relacje, nasze więzi - mówił kapłan.

W tym roku z powodu pandemii koronawirusa w uroczystościach liturgicznych można uczestniczyć za pośrednictwem mediów i transmisji internetowych.

msze

Zobacz także

Zobacz także