more_horiz
Wiadomości

"Nie" dla laboratorium COVID-19 w Warszawie. Trzaskowski zmienia plany

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 11:50
Warszawski ratusz nie otworzy laboratorium przeprowadzającego testy na obecność koronawirusa - poinformowała rzecznik ratusza Karolina Gałecka. Władze Warszawy doszły do wniosku, że laboratorium nie przyniosłoby oczekiwanych efektów. 
Rafał Trzaskowski
Rafał TrzaskowskiFoto: PAP/Leszek Szymański

Po przeprowadzeniu wnikliwej analizy tworzenia od podstaw nowego laboratorium do przeprowadzania testów pod kątem koronawirusa doszliśmy do wniosku, iż takie rozwiązanie nie przyniesie efektu, który braliśmy pod uwagę – poinformowała rzecznik warszawskiego ratusza Karolina Gałecka.

szumowski-pap-arch-1200.jpg
Łukasz Szumowski: wykonujemy 6 tys. testów na dobę. Zakontraktowanych 800 tys. testów

Więcej testów w Warszawie

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski 23 marca informował, że władze stolicy szukają miejsca, w którym można by stworzyć kolejne laboratorium w Warszawie, w którym stwierdzano by zakażenie koronwirusem.

- Jesteśmy gotowi do tego, żeby jakąś liczbę testów kupić po to, żeby tych testów w Warszawie było więcej - mówił Trzaskowski. Jak zaznaczał, miasto zwróciło się z tą inicjatywą również do rządu.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] "Pozytywny wynik nie oznacza, że COVID-19 był przyczyną zgonu". Szpital MSWiA odpowiada Trzaskowskiemu

Rzecznik ratusza, pytana, na jakim etapie jest ta inicjatywa, odparła, że po przeprowadzeniu wnikliwej analizy tworzenia od podstaw nowego laboratorium władze stolicy doszły do wniosku, że to rozwiązanie nie przyniesie branego pod uwagę efektu, czyli - jak wyjaśniła - czasu i dostępności.

Pytania o dostępność odczynników

- Przygotowanie niemal od podstaw laboratorium, które będzie spełniało wszystkie formalne wymogi, potrwa, a testy konieczne są już. Poza tym ciągle pod znakiem zapytania stoi dostępność odczynników na rynku, co w tym przypadku jest kluczowe – podkreśliła Gałecka.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Nie musi znać ustawy". Łukasz Szumowski odpowiada Rafałowi Trzaskowskiemu

Jak zaznaczyła, możliwość wykonywania testów w 11 laboratoriach zapewnia NFZ. - Niemniej jednak m.st. Warszawa, chcąc zwiększyć dostęp do testów, prowadzi rozmowy z laboratoriami oferującymi tego rodzaju usługę - dodała rzecznik ratusza.


mbl

Zobacz także

Zobacz także