more_horiz
Wiadomości

Święto Jana Chrzciciela. Kościół wspomina największego z proroków

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 10:40
Kościół katolicki wspomina dziś narodzenie świętego Jana Chrzciciela, największego z proroków, który udzielił chrztu Jezusowi Chrystusowi i osobiście wskazał Go jako zapowiadanego Zbawiciela świata.
Obraz Guido Reniego zatytułowany Chrzest Jezusa Chrystusa
Obraz Guido Reniego zatytułowany "Chrzest Jezusa Chrystusa"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Głównym celem jego misji było wzywanie ludzi do nawrócenia oraz przygotowanie drogi do publicznej służby Jezusa Chrystusa. Proboszcz archikatedry pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, ksiądz prałat Bogdan Bartołd, podkreślił, że uroczystość narodzenia świętego Jana Chrzciciela mówi o wyjątkowym świętym, ale też o człowieku zwyczajnym.

Daje przykład

papież Franciszek free shutter 1200.jpg
Papież: ubóstwo ma różne twarze, ale w każdej możemy spotkać Chrystusa

- Przygotowywał drogę Panu, aby to Mesjasz był najważniejszy. Święty Jan Chrzciciel podkreślał, "Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie" - zaznacza ksiądz prałat Bogdan Bartołd.

Duchowny dodaje, że postać świętego Jana Chrzciciela daje przykład każdemu z nas, by prowadzić innych do Pana Jezusa. Co najmniej od IV wieku powstawały świątynie ku czci świętego, z których najbardziej znana jest bazylika świętego Jana na Lateranie, katedra biskupa Rzymu.

Patron wielu

Święty Jan Chrzciciel jest również patronem między innymi: Austrii, Francji, Holandii, Niemiec, Węgier czy archidiecezji warszawskiej i wrocławskiej. Patronuje wielu zakonom między innymi joannitom (Kawalerom Maltańskim) oraz mnichom, dziewicom, pasterzom, kowalom, krawcom, abstynentom oraz skazanym na śmierć.

Święty, jako jedyny, cieszy się przywilejem obchodzenia jego uroczystości w dniu urodzin. Dodatkowo św. Jan wspominany jest w kalendarzu liturgicznym 29 sierpnia, kiedy obchodzimy rocznicę jego męczeńskiej śmierci.

pg

Zobacz także

Zobacz także