more_horiz
Wiadomości

Zobacz, jak możesz pomóc ofiarom wybuchu w Bejrucie. Ruszyła akcja Caritas Polska

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 14:50
Caritas Polska uruchomił zbiórkę na pomoc ofiarom wybuchu w Bejrucie. Wstępnie organizacja przeznaczyła 100 tysięcy złotych na przeciwdziałanie skutkom wybuchu i apeluje o wsparcie materialne.
Krajobraz po wybuchu w Bejrucie
Krajobraz po wybuchu w BejrucieFoto: PAP/EPA/WAEL HAMZEH

Dyrektor Caritasu Polska ksiądz Marcin Iżycki szacuje, że pomocy może potrzebować kilkadziesiąt tysięcy osób. Zapowiedział jednocześnie, że pieniądze ze zbiórki zostaną przekazane do Caritasu Liban i przeznaczone będą w pierwszej kolejności na dystrybucję żywności, pomoc medyczną ofiarom oraz na sprzątanie ulic.

Sylwia Hazboun z Działu Zagranicznego Caritas Polska powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że polska organizacja otrzymała od siostrzanej - Caritas Liban - informację, iż potrzeby są ogromne.

Jak mówiła, według relacji libańskiej Caritas w Bejrucie nadal panuje chaos - wiele osób jeszcze szuka swoich bliskich, jest w ogromnym szoku, do wielu jeszcze nie dotarło, co się stało. - Podczas spotkania internetowego powiedziano nam również, że wiele osób nie miało, gdzie się udać na noc - żyje de facto na ulicy i nie widzi perspektyw nie tylko na najbliższe dni, ale w ogóle na najbliższe godziny - mówiła Sylwia Hazboun.

Podkreśliła, że "dlatego szybka interwencja jest tak ważna po to, by doraźnie tym osobom pomóc już dziś oraz w dalszej perspektywie, aby mogły one odbudować swoje życie".

Czytaj więcej
bejrut 1200 pap.jpg
Akcja ratunkowa po katastrofie w Bejrucie. MSZ przekazało najnowsze informacje nt. Polaków

Poszkodowanych w Bejrucie można wesprzeć, wysyłając SMS charytatywny o treści "Bejrut" na numer 72052 lub dokonując przelewu na konto Caritas Polska z dopiskiem "Bejrut". Zachęcamy także do odwiedzenia strony Caritas (TUTAJ), gdzie można uzyskać więcej informacji, między innymi o tym, jak przekazać darowiznę.

Czytaj także:

Śmiercionośny wybuch

Wczoraj w Bejrucie - stolicy Libanu - doszło do potężnej eksplozji saletry amonowej składowanej w tamtejszym porcie. Według oficjalnych danych zginęło co najmniej 78 osób, a ponad 4000 zostały ranne. Miejscowy Czerwony Krzyż mówi nawet o ponad stu ofiarach śmiertelnych. W tej chwili nadal trwa akcja poszukiwawcza w bejruckim porcie, a liczba ofiar może wzrosnąć.

Od dzisiaj w całym Libanie obowiązuje żałoba narodowa. Wiele krajów na całym świecie, w tym Polska, zadeklarowało pomoc humanitarną mieszkańcom Bejrutu.

jp

Zobacz także

Zobacz także