more_horiz
Wiadomości

Całodobowe, interaktywne i nowoczesne. Wystartowało Polskie Radio Kierowców

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 11:00
W piątek 16 października po raz pierwszy zabrzmiał sygnał Polskiego Radia Kierowców, nowej anteny Polskiego Radia. Całodobowe, interaktywne, dynamiczne i nowoczesne. W programie informacje drogowe i pogodowe w kilku językach, porady dla kierowców, dobra muzyka, sport i najnowsze wiadomości dla fanów motoryzacji. Polskie Radio Kierowców dostępne jest w technologii DAB+, poprzez bezpłatną aplikację oraz w internecie.
Polskie Radio Kierowców to pierwszy w Polsce całodobowy, interaktywny program sprofilowany pod wymagania i potrzeby użytkowników dróg
Polskie Radio Kierowców to pierwszy w Polsce całodobowy, interaktywny program sprofilowany pod wymagania i potrzeby użytkowników drógFoto: PolskieRadio24.pl

- Cyfryzacja to przyszłość radia - podkreśla Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. - Dlatego szczególnie cieszy, że to właśnie publiczny nadawca, świętujący w tym roku 95-lecie istnienia, wprowadza w życie tak innowacyjny projekt. Jestem przekonany, że kierowcy szybko docenią funkcjonalność i nowoczesność radia stworzonego specjalnie dla nich - dodaje.

Polskie Radio Kierowców to pierwszy w Polsce całodobowy, interaktywny program sprofilowany pod wymagania i potrzeby użytkowników dróg: kierowców samochodów osobowych i ciężarowych, rowerzystów, motocyklistów, użytkowników hulajnóg, quadów, a nawet motorówek - słowem, wszystkich pojazdów służących do przemieszczania się po drogach lądowych i wodnych.

Serwisy informacyjne będą nadawane co godzinę w języku polskim, angielskim, niemieckim i ukraińskim, a w nich przede wszystkim informacje drogowe i pogodowe.

Wszystkie informacje drogowe podawane na antenie i dostępne w aplikacji pochodzić będą z najbardziej wiarygodnych źródeł: policji, Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad oraz Straży Granicznej.

Korzystanie z bezpłatnej aplikacji Polskiego Radia Kierowców daje możliwość kontrolowania na bieżąco sytuacji drogowej w promieniu 100 kilometrów od miejsca pobytu, zgłaszania wskazówek cennych dla innych kierowców, ostrzeżeń o utrudnieniach czy wypadkach oraz przekazania pozdrowień z trasy.

- Wykorzystanie nowoczesnych technologii stwarza innowacyjne możliwości dla mediów, a publiczny nadawca jest jednym z liderów w ich wprowadzaniu w życie - mówi Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia. - Kierowcy to w Polsce najliczniejsza grupa słuchaczy radia. Teraz mają program tworzony specjalnie dla nich przez profesjonalistów, znanych dziennikarzy i pasjonatów motoryzacji - podkreśla prezes Kamińska.

Kierowcy dla kierowców

Czego potrzebują kierowcy? O tym najlepiej wiedzą oni sami, dlatego za mikrofonem Polskiego Radia Kierowców zasiądą doskonali dziennikarze, dla których motoryzacja nie ma tajemnic. Wywiady, porady, znakomici goście, atrakcyjna muzyka. Codziennie od godz. 5.00 do 23.00, program prowadzony będzie na żywo (od godz. 23.00 do 5.00 - powtórki najciekawszych rozmów i dużo muzyki).

- Dzięki takiemu układowi programu będziemy z naszymi słuchaczami od świtu w Rozruszniku, przez Wysokie Obroty w ciągu dnia, do wieczora, gdy wrzucimy na Luz. A ponieważ jesteśmy radiem interaktywnym to przez cały ten czas nasi słuchacze będą mieć zapewniony z nami kontakt  - mówi Edyta Poźniak, szefowa projektu Polskie Radio Kierowców.

Dla twórców programu jednym z priorytetów jest promowanie bezpiecznej, mądrej i odpowiedzialnej jazdy oraz wzajemnej życzliwości na drodze. Prowadzący będą przypominać o okresowych badaniach, sprawdzaniu uprawnień, przeglądach, ubezpieczeniach. Odniosą się do warunków pogodowych, tłumacząc, jak wpływają na technikę i styl jazdy oraz uwrażliwiając na ewentualne zagrożenia i możliwe zachowania innych kierowców. Poinformują o nowych przepisach, opowiedzą o nowinkach technologicznych na rzecz bezpieczeństwa i ekologicznej jazdy.

Porozmawiają z najlepszymi w Polsce zawodowymi kierowcami, ekspertami - drogowcami, policjantami, psychologami motoryzacji, lekarzami. Podpowiedzą, dlaczego warto podnosić kompetencje drogowe i jak się tego uczyć. Wyszukają i omówią najciekawsze publikacje motoryzacyjne z mediów polskich i zagranicznych, w tym lokalnych portali o drogach, a do kontaktu ze słuchaczami wykorzystają wszelkie dostępne możliwości: media społecznościowe, telefony, aplikację, maile.

- Przepisem na dobre radio są ludzie z autentyczną pasją do radia i pasją do tego, o czym mówią. Takich właśnie zaprosiliśmy do współpracy - zapewnia Mariusz Dąbrowski, wydawca nowej anteny, od lat związany z "Radiem Kierowców" w Programie 1 Polskiego Radia, jednej z najbardziej rozpoznawalnych, cenionych i lubianych audycji Jedynki.

- Decyzja o powołaniu nowego programu jest odpowiedzią na zainteresowanie serwisami "Radia Kierowców", które od niemal pół wieku przygotowywane są w radiowej Jedynce - dodaje prezes Agnieszka Kamińska. - Wierzymy, że Polskie Radio Kierowców szybko podbije serca słuchaczy, stając się najlepszym przewodnikiem i przyjacielem w drodze - zaznacza.

Ramówka Polskiego Radia Kierowców

Ramówka Polskiego Radia Kierowców podzielona została na kilkugodzinne pasma.

  • codziennie od godz. 5.00 do 11.00 - "Rozrusznik", czyli aktualizowane co kilka minut informacje drogowe i pogodowe, najważniejsze przypomnienia na dany dzień, newsy istotne dla ruszających w drogę, a przede wszystkim ogromna dawka dobrej energii
  • od godz. 11.00 do 17.00 - "Wysokie Obroty", czyli ciekawi goście, aktualności, aktualna sytuacja na drogach, pogoda i zalecenia co do bezpiecznej jazdy oraz felieton motoryzacyjny. Prowadzący będą poruszać ważne dla kierowców tematy, np. dlaczego na drodze zawsze wygrywa fizyka
  • "Na luzie", czyli bezpieczny powrót do domu z Polskim Radiem Kierowców. W paśmie od godz. 17.00 do 23.00 najświeższe informacje, ewentualne ostrzeżenia pogodowe, wszystko, co trzeba wiedzieć, aby bezpiecznie i w dobrym nastroju wrócić do domu. Ciekawostki motoryzacyjne, najważniejsze przepisy Kodeksu Drogowego, relacje reporterskie z kraju i zagranicy, rozmowy ze słuchaczami
  • od godz. 23.00 do świtu włącza się "Automat" - pasmo z powtórkami najciekawszych wywiadów, poruszających materiałów reporterskich i błyskotliwych felietonów oraz doskonałą muzyką

Radio mądre, dynamiczne, "nieprzegadane"

W Polskim Radiu Kierowców w ciągu dnia przez 40 minut w każdej godzinie usłyszymy muzykę specjalnie dobraną pod potrzeby kierowców, tzw. muzykę drogi. Pozostały czas zostanie wykorzystany na treści najważniejsze dla użytkowników dróg w danym momencie dnia, wejścia reporterskie, rozmowy z gośćmi, edukację z dziedziny bezpieczeństwa i zasad poruszania się na drodze. W pasmach porannym i nocnym słów na antenie będzie jeszcze mniej: 10 minut w godzinie, czyli dokładnie tyle, ile o tej porze potrzeba, by usłyszeć to, co najważniejsze, i w dobrym nastroju bezpiecznie dojechać do celu.

Innowacyjne, intuicyjne, DAB+

DAB+ to technologia, która jest przyszłością radia w Europie. Powstanie Polskiego Radia Kierowców oraz rozwijanie oferty cyfrowej przez publicznego nadawcę ma także związek z przepisami "Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej" (EECC), który nakłada obowiązek montowania we wszystkich nowych samochodach radioodbiorników umożliwiających odbiór naziemnego sygnału cyfrowej radiofonii. Państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do wprowadzenia stosownego ustawodawstwa najpóźniej do grudnia 2020 r.

W Polsce popularność tej technologii, ze względu na jakość sygnału, również szybko rośnie. Polskie Radio rozwija swoją sieć nadawczą, uruchamiane są kolejne nadajniki pracujące w technologii DAB+, dzięki którym sygnał już jest dostępny na ok. 45 proc. powierzchni Polski, w tym wzdłuż głównych dróg i autostrad, a dostęp do radiofonii cyfrowej DAB+ uzyskało ok. 67 proc. mieszkańców.

Do 2022 r. Polskie Radio planuje pokrycie sygnałem co najmniej 62 proc. powierzchni kraju i zapewnienie dostępu do cyfrowego radia dla co najmniej 30 mln słuchaczy.

***

Linki do pobrania aplikacji:

pb

Zobacz także

Zobacz także