more_horiz
Wiadomości

Premier: w środę podpisanie umowy na dostawę szczepionek na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 18:20
Premier Mateusz Morawiecki nazwał informację o 90-procentowej skuteczności szczepionki na COVID 19, nad którą pracują firmy Pfizer i BioNTech "wiadomością, która niesie nadzieję".  W środę planowane jest podpisanie umowy z firmami Pfizer i BioNTech SE na dostawę szczepionek na koronawirusa - przekazał.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Krystian Maj/KPRM/Twitter

Szef rządu we wpisie na Twitterze przypomniał, że amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek o tym, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko COVID-19 ma ponad 90 proc. skuteczności.

- Nie możemy jeszcze tej szczepionki dystrybuować, ale jesteśmy bliżej, niż wyobrażaliśmy sobie to dwa tygodnie temu - mówił premier. Poinformował, że zarządził na przyszły rok przygotowanie całej infrastruktury do szczepień na COVID-19.

Posłuchaj
00:31 10731844_1.mp3 Premier: poprzez umowy, do których Polska przystąpiła latem tego roku, mamy równe prawo do korzystania z tych szczepionek (IAR)

Firma Pfizer ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji. Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE. Premier Mateusz Morawiecki na poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował, że w środę planowane jest podpisanie umowy z BioNTech-Pfizer na dostawę szczepionek. Jak przekazał, Polska chce mieć co najmniej 20 mln szczepionek na koronawirusa i pewnie nastąpi to wiosną przyszłego roku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
szczepionka free shutt 1200 .jpg
"Szczepionka na COVID-19 skuteczna w 90 proc.". Koncern Pfizer przedstawił badania

Czytaj także:

Szczepionka będzie dostępna dla chętnych

- Chcemy mieć co najmniej dwadzieścia kilka milionów szczepionek i dostaniemy je w tym samym czasie, jak inne kraje, bo tak jest skonstruowana umowa, którą podpisaliśmy - mówił premier. Dodał, że szczepionka dostępna będzie dla chętnych.

Szef rządu podkreślał, że oczekiwanie na szczepionki na COVID-19 musi iść w parze z dyscypliną i ścisłym przestrzeganiem przepisów sanitarnych.

10 projektów szczepionek

Pfizer jest pierwszym koncernem farmaceutycznym, który opublikował dane o przeprowadzonych z sukcesem zakrojonych na szeroką skalę badaniach klinicznych nad szczepionką przeciw Covid-19 - informuje Reuters. Według firmy nie stwierdzono nic, co rodziłoby obawy o bezpieczeństwo użycia szczepionki i w tym miesiącu koncern wystąpi o zezwolenie na jej awaryjne dopuszczenie do użytku w USA.

Koncern zawarł już z rządem USA wartą 1,95 mld dolarów umowę na 100 mln dawek szczepionki, której dostawy mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Analogiczne umowy zawarto z Unią Europejską, Wielką Brytanią, Kanadą i Japonią.

Czytaj także:

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), obecnie w końcowej, trzeciej fazie badań klinicznych na całym świecie jest 10 projektów szczepionek, w tym szczepionka Moderny, kilka projektów chińskich oraz preparat przygotowywany przez brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki - informuje AFP. Pfizer i BioNTech jako pierwsi zdecydowali się na opublikowanie wyników badań. Żadna szczepionka nie otrzymała jeszcze zgody na komercyjną dystrybucję na dużą skalę.

ms/pkr, IAR, PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także