more_horiz
Wiadomości

Polak i Chińczyk szpiegowali na szkodę interesów Polski? Akt oskarżenia trafił do sądu

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 14:57
O branie udziału w działalności wywiadu Chińskiej Republiki Ludowej przeciwko Polsce zostali oskarżeni były funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotr D. i pracujący w chińskim koncernie telekomunikacyjnym Weijing W.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Łukasz Siekierski/ Shutterstock

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w środę, że akt oskarżenia przeciwko zatrzymanym przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w styczniu 2019 r. mężczyznom trafił do Sądu Okręgowego w Warszawie 16 listopada.

ABW 1200 free.jpg
Stanisław Żaryn: polskie służby przyczyniły się do skazania chińskiego szpiega

Przestępstwo szpiegostwa

- Oskarżono ich, że prowadzili działalność szpiegowską na szkodę interesów Polski. Akt oskarżenia to wynik śledztwa prowadzonego przez departament postępowań karnych ABW pod nadzorem mazowieckiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej - powiedział Żaryn.

Śledztwo było niejawne, a za takie przestępstwo grozi kara od 3 do 15 lat więzienia. D. wpłacił poręczenie majątkowe, ma zakaz opuszczania kraju i dozór policji, a drugi oskarżony - W. jest nadal w areszcie - poinformował rzecznik.

Czytaj także:

Przypomniał, że postępowanie przygotowawcze w tej sprawie zostało wszczęte na podstawie zawiadomienia szefa ABW o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa szpiegostwa.

ABW 11 stycznia 2019 r. zatrzymała W. - jednego z dyrektorów polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei i D. - w przeszłości funkcjonariusza polskich służb specjalnych, który pełnił ważne funkcje w innych instytucjach publicznych związanych z informatyzacją.

"Liczne odznaczenia"

Po zatrzymaniu W. firma Huawei podała, że zwolniła go z pracy. W oświadczeniu przekazanym w styczniu stwierdził, że jest niewinny, a postawiony mu zarzut jest bezpodstawny i krzywdzący.

Żandarmeria Wojskowa 1200 F.jpg
Zarzuty dla żołnierza SKW. Miał wynosić tajne dokumenty

D. jest magistrem inżynierem, absolwentem Informatyki Stosowanej i Zarządzania, Akademii Obrony Narodowej, Szkoły Głównej Handlowej. W administracji rządowej zajmował się teleinformatyką, rejestrami państwowymi, systemami łączności, a także realizacją projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej - wynikało ze strony Katedry Prawa Informatycznego Wydziału Prawa i Administracji UKSW, gdzie mężczyzna wykładał.

Czytaj także:

Pełnił stanowiska kierownicze w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. "Za działalność zawodową otrzymał liczne odznaczenie państwowe i resortowe".

W ABW pełnił funkcję wiceszefa departamentu bezpieczeństwa teleinformatycznego i doradcy ds. teleinformatycznych szefa ABW. Brał również udział we wdrażaniu pilotażowego system lokalizacji numerów alarmowych, zintegrowanego systemu łączności m.in. na potrzeby wizyty w Polsce papieża oraz systemu łączności specjalnej przed prezydencją Polski w UE.

pkr

Zobacz także

Zobacz także