more_horiz
Wiadomości

Fikcyjne faktury o wartości 1,3 mld zł. CBA uderza w mafię paliwową

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 07:42
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejną osobę podejrzewaną o udział w tzw. mafii paliwowej posługującej się nierzetelnymi fakturami VAT na kwotę ok. 1,3 mld zł. Grupa przestępcza miała działać w latach 2013-18.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: cba.gov.pl

Funkcjonariusze łódzkiej delegatury CBA zatrzymali w woj. mazowieckim Łotysza - syna założyciela i kierującego grupą. Ojciec ma ukrywać się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - podał wydział komunikacji społecznej Biura.

1200_CBA.jpg
CBA uderza w mafię paliwową. Zatrzymania w związku z wyłudzeniem 63 mln zł VAT

Zatrzymany syn był w latach 2013-15 prezesem i udziałowcem spółki zajmującej się obrotem paliwem służącej do przestępczych operacji - wyjaśniło CBA.

Mężczyzna trafił do nadzorującej śledztwo CBA Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, gdzie usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Zarzucono mu też posłużenie się nierzetelnymi fakturami na łączną kwotę ok. 1,3 mld zł oraz narażenie na uszczuplenie i uszczuplenie należności Skarbu Państwa na kwotę około 300 mln zł z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT - podał wydział.

Czytaj także: 

Na wniosek prokuratora sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie wobec zatrzymanego przez CBA.

W prowadzonym przez kilka delegatur CBA śledztwie zarzuty usłyszało już 110 osób.

Według śledczych, grupa wprowadziła do obrotu, a następnie fikcyjnie fakturowała towary w postaci oleju napędowego, oleju smarowego, benzyny oraz oleju rzepakowego. Wystawiano także poświadczające nieprawdę faktury VAT i fałszowano dokumentację księgową - uważają śledczy.

mr

Zobacz także

Zobacz także