more_horiz
Wiadomości

Czy przed świętami zostaną wprowadzone obostrzenia dot. przemieszczania się? Rzecznik rządu wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 09:52
Rzecznik rządu Piotr Müller tłumaczy, że jest to uzależnione od utrzymania się wysokiego wskaźnika zachorowań na COVID-19. - Nie spodziewałbym się przed świętami obostrzeń dot. przemieszczania się - podkreślił.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/DimaBerlin
  • Piotr Müller: nie spodziewałbym się przed świętami obostrzeń dot. przemieszczania się
  • - Epidemia rozwija się w sposób bardzo dynamiczny - podkreślił
  • - Na ten moment do 27 grudnia nie zmieniamy zasad - dodał rzecznik rządu

Rzecznik rządu został zapytany w Radiu Zet, czy jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia mogą zostać wprowadzone restrykcje np. dotyczące przemieszczania się. - Jeżeli chodzi o kwestie związane z przemieszczaniem się, to takich decyzji przed świętami bym się nie spodziewał - odpowiedział.

- Epidemia rozwija się w sposób bardzo dynamiczny, zależnie od czasu, niestety, w związku z tym żadnych dodatkowych obostrzeń nie możemy wykluczać - dodał. - Jeżeli chodzi o okres świąteczny, to zmian w aktualnym rozporządzeniu do 27 grudnia nie będzie - mówił Müller.

Pytany od czego uzależnione jest wprowadzenie obostrzeń dotyczące przemieszcza się i kiedy mogłyby być wprowadzone, rzecznik odpowiedział, że takie rozwiązania mogłyby być wprowadzone w sytuacji, gdy będzie już absolutna niewydolność służby zdrowia ze względu na cały czas wysoki wskaźnik zachorowań.

Mateusz Morawiecki 1200.jpg
Premier: rozważamy wprowadzenie dalej idących restrykcji, również dotyczących przemieszczania się

Rozporządzenie ws. obostrzeń "lada moment"

Jak powiedział polityk, "takie obostrzenia mogłyby dotyczyć przemieszczania się, podobnie jak to ma miejsce w innych krajach, np. we Włoszech między regionami nie można się przemieszczać poza ściśle określonymi celami". - Na ten moment do 27 grudnia nie zmieniamy tutaj zasad - zaznaczył.

- Jestem głęboko przekonany, że te obostrzenia, które w tej chwili wprowadzamy, one są nieco mniejsze niż w krajach Europy zachodniej, wystarczą do tego, żeby liczba zachorowań się zmniejszyła i przede wszystkim, żeby zmniejszyła się liczba osób, które umierają - mówił Müller.

Czytaj także:

Poinformował także, że "lada moment", czyli - jak później uzupełnił - w sobotę lub niedzielę, opublikowane będzie rozporządzenie ws. obostrzeń, które będą obowiązywały od 28 grudnia do 17 stycznia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na czwartkowej konferencji prasowej, że od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 roku będą obowiązywały dodatkowe obostrzenia m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i czasowy zakaz przemieszczania się w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia.

COVID COVID

ks

Zobacz także

Zobacz także