more_horiz
Wiadomości

"Absolutnie naganne i nie na miejscu". Abp Wojciech Polak o zachowaniu Scheuring-Wielgus

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 12:01
Kościół, zwłaszcza liturgia, nie jest miejscem do manifestowania żadnych poglądów i uważam, że było to naprawdę naganne i nie na miejscu - tak prymas Polski abp Wojciech Polak ocenił sprawę dot. posłanki Lewicy Joanny Scheuring-Wielgus. Podkreślił, że to, czy doszło do obrazy uczuć religijnych, rozstrzygnie sąd.
Poseł Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus
Poseł Lewicy Joanna Scheuring-WielgusFoto: Piotr Molecki/East News

Podczas mszy świętej w toruńskim kościele p.w. św. Jakuba Apostoła posłanka wraz z mężem stała pod ołtarzem z transparentami o treści: "Kobieto! Sama umiesz decydować" oraz "Kobiety powinny mieć prawo decydowania czy urodzić czy nie, a nie państwo w oparciu o ideologię katolicką".

czarnek 1200 (7).jpg
"Zakłócała obrzęd religijny w sposób absolutnie bezczelny". Czarnek o Scheuring-Wielgus

"Absolutnie naganne zachowanie"

Abp Wojciech Polak był pytany w Radiu ZET, czy zachowanie posłanki Scheuring-Wielgus można uznać za obrazę uczuć religijnych. - Jeżeli chodzi o kwestię prawną - to rozstrzyga to oczywiście prokuratura i rozstrzygają sądy - odpowiedział. - Ja uważam, że przede wszystkim kościół, zwłaszcza liturgia, nie jest miejscem do manifestowania żadnych poglądów i uważam, że było to naprawdę naganne i nie na miejscu - ocenił.

Czytaj także: 

W poniedziałek prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do marszałek Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu Joannie Scheuring-Wielgus. Śledczy chcą jej postawić zarzuty "złośliwego przeszkadzania publicznemu wykonywaniu aktu religijnego oraz obrażania uczuć religijnych". 

Do toruńskiej prokuratury wpłynęły też zawiadomienia o przestępstwie złośliwego przeszkadzania wykonywaniu aktu religijnego Kościoła katolickiego oraz przestępstwie obrazy uczuć religijnych innych osób poprzez znieważenie miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania kultu religijnego.


mbl

Zobacz także

Zobacz także