"To hańba". Były więzień zabrał głos ws. artykułu "New Yorkera" o Holokauście
- Ja, Edward Mosberg, proszę pismo "The New Yorker": w przyszłości dokładnie sprawdzajcie fakty historyczne przed publikacją takiego kłamstwa jak ten artykuł o rzekomym atakowaniu historyków badających polską rolę w Holokauście czy o polskich nazistach - mówił w TVP Info więzień niemieckich obozów koncentracyjnych.
2021-04-02, 11:02
Edward Mosberg, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych, zabrał głos w sprawie artykułu Mashy Gessena. W swoim tekście dziennikarka poruszyła temat Holokaustu i działalności Polaków w trakcie wojny. Materiał ukazał się w amerykańskim tygodniku "New Yorker".
- To hańba, co ci ludzie napisali o odpowiedzialności Polaków. Polacy nie byli odpowiedzialni za nic, co wypisujecie - zwrócił się do redakcji amerykańskiego pisma i podkreślił, że "wszystkie zbrodnie popełniali Niemcy". Zaznaczył również, że "gdyby nie Niemcy, nigdy nie byłoby Holokaustu na polskiej ziemi".
Powiązany Artykuł
USA: "New Yorker" zmienia fragmenty kontrowersyjnego artykułu na temat zagłady Żydów w Polsce
- "Monstrualne kłamstwo wobec narodu polskiego". Forum Żydów Polskich o publikacji "New Yorkera"
- Kontrowersyjna publikacja "New Yorkera" o zagładzie Żydów. Ambasada RP zaprasza autorkę do odwiedzenia Muzeum Auschwitz
- Burza po artykule "New Yorkera" obwiniającym Polaków za Holocaust. Publicystka wydała oświadczenie
Artykuł Mashy Gessen
W artykule "Historycy zaatakowani za badanie roli Polski w Holokauście" Masha Gessena pisała o niedawnym procesie Barbary Engelking i Jana Grabowskiego. Sąd zobowiązał naukowców do przeprosin bratanicy zmarłego sołtysa Edwarda Malinowskiego za zniesławienie.
REKLAMA
Tekst wzbudził ogromne kontrowersje oraz wywołał oburzenie wielu osób publicznych między innymi ambasadora Piotra Wilczka. Materiał skrytykował również Komitet Żydów Amerykańskich na Europę Środkową.
Tekst został poprawiony przez redakcję "New Yorkera", która zamieściła dopisek: "Ten artykuł został zaktualizowany, by doprecyzować śledztwo wobec Jana Tomasza Grossa. Podtytuł został zaktualizowany, by uwzględnić odniesienie do nazistowskiej okupacji Polski i dokładniejszy opis potencjalnych zagrożeń prawnych dla naukowców".
jbt
REKLAMA