more_horiz
Wiadomości

Minister zdrowia: luzowanie obostrzeń zapowiedziane przez rząd utrzymane, publikacja rozporządzenia w czwartek

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 14:47
- Finalizujemy prace i w czwartek planowana jest publikacja rozporządzenia epidemicznego, które będzie pokazywało plan luzowania obostrzeń do końca maja - wynika z wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
Adam Niedzielski
Adam NiedzielskiFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Szef MZ podczas konferencji prasowej w Bydgoszczy był pytany o rozporządzenie o luzowaniu obostrzeń.

- Dzisiaj finalizujemy duże rozporządzenie epidemiczne, które będzie pokazywało plan do końca maja, tak jak deklarowaliśmy. Dzisiaj to rozporządzenie planujemy podpisać i opublikować - powiedział.


Posłuchaj
00:30 11062742_1.mp3 Minister zdrowia Adam Niedzielski o rozporządzeniu dotyczącym luzowania obostrzeń (IAR)

wiad dworczyk.jpg
Dworczyk: nie planujemy szybszego znoszenia obostrzeń

Dodał, że będą w nim wszystkie szczegółowe informacje. Podkreślił ponadto, że wszystkie pojawiające się informacje, że "będzie coś inaczej są fake newsami".

Według zapowiedzi sprzed weekendu majowego od 8 maja przywracana będzie działalność hoteli, z limitem 50 proc. obłożenia i bez otwartych stref spa.

Czytaj także:

Od 15 maja (warunkowo, przy wskaźniku zakażeń poniżej 15 na 100 tys. mieszkańców) znoszony będzie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Obowiązek ich noszenia w budynkach pozostaje. Działalność będą mogły wznowić restauracje i kawiarnie w ogródkach zewnętrznych, otwierane zostaną teatry i kina (z limitem 50 proc. obłożenia), dozwolona będzie organizacja imprez okolicznościowych z limitem do 25 osób. Ponadto obiekty sportowe będą mogły przyjmować widzów (z limitem 25 proc. obłożenia). Powróci też nauka w formie hybrydowej dla klas IV-VIII szkół podstawowych i średnich.

Od 29 maja restauracje i kawiarnie mogą przyjmować gości również wewnątrz (z limitem 50 proc. osób i dystansem między stolikami), wróci możliwość organizacji imprez okolicznościowych, komunii i wesel (z limitem 50 osób), wznowić działalność będą mogły kluby fitness i siłownie (z limitem jednej osoby na 15 mkw). Ponadto kina i teatry oraz obiekty sportowe będą mogły przyjmować widzów z limitem 50 proc. obłożenia, a szkoły podstawowe i ponadpodstawowe mogą działać stacjonarnie.

Trzy przypadki brazylijskiego wariantu

Na Śląsku stwierdzono 3 przypadki brazylijskiego wariantu koronawirusa- poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

shutterstock koronawirus free koronawirus polska free 1200.jpg
Indyjska mutacja koronawirusa. Potwierdzono ognisko zakażeń w Katowicach

Jak mówił, opanowane wydają się ogniska z indyjską odmianą wirusa.

Czytaj także:

- Indyjskiego mamy dwa ogniska: pod Warszawą i w Katowicach. Tutaj jest ścisła współpraca sanepidu z Zakonem Sióstr Kalkutanek, gdzie zostały zidentyfikowane te ogniska. Wydaje się, że to ognisko jest opanowane. Natomiast nowe informacje, które do nas dziś dopłynęły, to są rzeczywiście informacje pojawienia się 3 przypadków wariantu brazylijskiego. To też jest na śląsku - powiedział Adam Niedzielski.

Posłuchaj
00:26 11062693_1.mp3 Szef MZ: 3 przypadki brazylijskiego wariantu koronawirusa na Śląsku (IAR)

Minister zdrowia skrytykował laboratorium na Śląsku za to, że najpierw samo poinformowało, m.in. media, o przypadkach brazylijskiego wariantu, a potem zaraportowało to sanepidowi. Zapowiedział rozwiązania ustawowe, które będą nakazywały zgłaszać takie dane natychmiast służbom epidemicznym.

bf

Zobacz także

Zobacz także