Korupcja w więzieniu w Nowogardzie. CBA zatrzymało dyrekcję zakładu

Funkcjonariusze CBA zatrzymali sześć osób, którym prokurator przedstawił zarzuty korupcyjne. Dwie z nich to dyrektor i zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Nowogardzie.

2021-05-07, 15:00

Korupcja w więzieniu w Nowogardzie. CBA zatrzymało dyrekcję zakładu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: cba.gov.pl

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w środę 6 osób, którym prokurator przedstawił zarzuty przyjmowania łapówek.

Powiązany Artykuł

cba_gov_free.jpg
Co najmniej 150 poszkodowanych. CBA zatrzymało podejrzanych o oszustwa inwestycyjne w Polsce i Afryce

Wśród podejrzanych jest dyrektor Zakładu Karnego w Nowogardzie Luiza W., której zarzucono przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz przyjęcia takiej korzyści. Jej zastępca Robert B. usłyszał 12 zarzutów o podobnej kwalifikacji prawnej. Mężczyzna miał również przekazywać nieuprawnionym osobom niejawne informacje służbowe.


- Kolejne cztery osoby usłyszały zarzuty m.in. wręczenia korzyści majątkowych funkcjonariuszom publicznym - podała w piątek Prokuratura Krajowa.

Tymczasowe aresztowanie

Prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec pięciorga podejrzanych, w tym członków dyrekcji zakładu karnego. Posiedzenia rozpoczęły się w piątek i po południu rozstrzygnięcie sądu nie było jeszcze znane.

REKLAMA


Posłuchaj

CBA zatrzymało 6 osób w śledztwie w sprawie korumpowania funkcjonariuszy Służby Więziennej (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Wobec jednej osoby zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 20 tys. zł połączonego z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi.

- Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań - przekazała PK.

Dział Prasowy Prokuratury Krajowej poinformował, że m.in. w czasie tego postępowania "ujawniły się systemowe przeszkody utrudniające zebranie materiału dowodowego na terenie aresztu śledczego".

Powiązany Artykuł

banas konfa forum 1200 .jpg
Zarzuty Banasia wobec działań CBA. Żaryn: nieuprawniona insynuacja

Luki w prawie

- Służba Więzienna od kilkudziesięciu lat nie ma wyodrębnionej organizacyjnie komórki służącej zwalczaniu i wykrywaniu z wyprzedzeniem przestępstw oraz ściganiu ich sprawców w odniesieniu do osób osadzonych w jednostkach penitencjarnych oraz wobec funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej. W innych formacjach mundurowych ustawowe zadanie zwalczania przestępstw popełnianych przez funkcjonariuszy tych formacji realizuje wewnętrzna, wyodrębniona, wyspecjalizowana jednostka z odpowiednimi uprawnieniami, która została wyposażona w instrumenty operacyjne i procesowe, a także doskonale zna warunki wewnętrzne służby, co ułatwia realizację tych zadań - podano.

REKLAMA

Czytaj także: 

Trudności to m.in. bezpośrednia współpraca między prokuraturą a służbą więzienną podczas zabezpieczania dowodów.

- Brak ku temu podstaw prawnych nie tylko w obowiązującej ustawie, ale także w ustawie o Służbie Więziennej z 1996 r. To istotna luka prawna, która ujawniła się w innych śledztwach i z tego też powodu już wcześniej na etapie innego postępowania - przekazał Dział Prasowy PK.

Prokuratura zwróciła się do Ministerstwa Sprawiedliwości o rozważenie zainicjowania prac legislacyjnych w celu powierzenia Służbie Więziennej wspomnianych zadań i powołania w ramach Służby Więziennej na wzór Biura Spraw Wewnętrznych Policji, "celem wykrywania z wyprzedzeniem przestępstw popełnianych w związku ze służbą przez funkcjonariuszy i zapobieganiu takim patologiom w przyszłości".

kp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej