more_horiz
Wiadomości

Warszawa: przebudowa ul. Sokratesa. Zmiany spowodowane tragicznym wypadkiem sprzed 2 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 12:41
- Na jesieni ul. Sokratesa będzie miała już tylko po jednym pasie w każda stronę. Po obu stronach ulicy zostaną poprowadzone ścieżki rowerowe, piesi uzyskają przejścia przez jezdnię z azylem po środku – zapowiedział w czwartek wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.
Ul. Sokratesa w Warszawie
Ul. Sokratesa w WarszawieFoto: @ZDM_Warszawa

Dwa lata po tragicznym wypadku, w którym kierowca w pędzącym samochodzie zabił na pasach pieszego, ulica Sokratesa być przebudowana. - Przystępujemy niezwłocznie do realizacji tego projektu – oznajmił Olszewski. Zapewnił, że w ciągu kilku tygodni będzie skompletowana dokumentacja. Prace mają się rozpocząć na początku wakacji, a zakończyć jesienią.

shuttertock elektryczna hulajnoga 1200.jpg
Zmiany w prawie drogowym: na celowniku m.in. hulajnogi i rolki

- Od ulicy Sokratesa rozpoczynamy realizację dużego planu poprawy bezpieczeństwa na drogach w Warszawie – oświadczył Olszewski.

- Pamiętajmy o tym, że z dróg korzystają nie tylko kierowcy, ale i rowerzyści, a przede wszystkim piesi i to piesi są najczęściej ofiarami wypadków śmiertelnych, chociażby takiego, który miał miejsce na Sokratesa w 2019 r. – dodał.


Dyrektor Biura Zarządzania Ruchem Drogowym Tamás Dombi wyjaśnił, że projekt zakłada jeden pas ruchu w każdą stronę o szerokości 3,25 m. Obok pasów ruchu będzie miejsce na parkowanie, raz po jednej, raz po drugiej stronie ulicy. Ścieżka rowerowa, która prowadzi po jednej stronie Sokratesa zostanie odsunięta od chodnika na miejsce obecnego skrajnego pasa jezdni. Po przeciwnej stronie jezdni również zostanie zbudowana ścieżka rowerowa.

Zwiększenie bezpieczeństwa

Zostaną przebudowane przejścia dla pieszych. Przejścia będą przez pojedyncze pasy ruchu w obie strony i oddzielone azylem dwumetrowej szerokości, żeby pieszy mógł się zatrzymać między jezdniami.

Przebudowana Sokratesa zostanie obsadzona krzewami, drzewami. Powstaną także ogrody deszczowe, czyli specjalne miejsca, w których będzie się gromadziła deszczówka, a następnie wsiąkała w ziemię.

- Gdyby nam kierowcom nie brakowało wyobraźnie nie musielibyśmy stosować różnego rodzaju ograniczeń (…), które sprawiają, że wszyscy użytkownicy drogi, nie tylko kierowcy mają się czuć bezpieczniej – powiedział Olszewski.

Czytaj również:

Wypadek na ul. Sokratesa

W październiku 2019 r. na ulicy Sokratesa w Warszawie kierowca pędzący bmw potrącił pieszego, który przechodził przez ulicę po pasach. Mężczyzna przechodził przez ulicę z kobietą i dzieckiem w wózku, które również ucierpiało. 33-latek zmarł mimo reanimacji.

Kilka dni później prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, ze polecił przesunąć pieniądze w budżecie tak, by przeprowadzić gruntowną modernizację ul. Sokratesa.

Natomiast ZDM zapowiedział, że w ramach budżetu obywatelskiego ZDM zrealizuje tzw. aktywne przejście.

W 2014 r. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie odmówił zamontowania świateł na przejściu przez ul. Sokratesa w Warszawie, gdzie w niedzielę doszło do śmiertelnego wypadku. O założenie sygnalizacji wnioskowali mieszkańcy.

kp

Zobacz także

Zobacz także