more_horiz
Wiadomości

Polskie Radio i TVP z nominacjami do PRIX ITALIA 2021. Joanna Lichocka: docenienie realizacji misji publicznej

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 14:55
Serwis specjalny Polskiego Radia "Bitwa Warszawska 1920" został nominowany do PRIX ITALIA 2021. To jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych, międzynarodowych nagród dla twórców radiowych, telewizyjnych i internetowych, zwanych "radiowymi Oscarami". Do PRIX ITALIA 2021 została nominowana również Telewizja Polska za produkcję "Antyle Chopina" oraz kanał TVP Kultura 2.
Prix Italia 2021
Prix Italia 2021Foto: twitter.com/PrixItalia

Jak mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości, zasiadająca w Radzie Mediów Narodowych Joanna Lichocka, nominacje to dowód na wysoką jakość mediów publicznych. To jest jedna z najważniejszych europejskich nagród dla mediów - podkreśliła.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
BITWA warszawska 1920 serwis specjalny.jpg
Serwis specjalny "Bitwa Warszawska 1920" Nominowany do Prix Italia 2021

- To pokazuje, jak bardzo ceniona jest z jednej strony rzetelność, z drugiej strony nowatorstwo w podaniu treści, a z trzeciej strony wypełnianie tego, o czym mówimy zawsze, czyli misji publicznej - wskazała Joanna Lichocka. Zaznaczyła, że nominacje w tym roku nie trafiły do żadnej stacji prywatnej. Zdaniem poseł, jest to dowód na docenienie treści wartościowych, a nie treści nastawionych na zysk. To pokazuje, że wartość związana z programami, które nie są nastawione na zysk, a są nastawione na wyższe wartości, może być realizowana w mediach publicznych.

Nagradzany serwis www.bitwa1920.gov.pl został przygotowany we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa" z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej. Jest największym i najbogatszym serwisem internetowym poświęconym temu wydarzeniu, a zarazem jedną z najbardziej multimedialnych i interaktywnych stron historycznych, które powstały w naszym kraju.

Posłuchaj
00:22 Joanna Lichocka - twórczość nie nastawiona na zysk, a na wyższe wartości, może być realizowana w mediach publicznych (IAR).mp3 Joanna Lichocka: twórczość nastawiona nie na zysk, a na wyższe wartości, może być realizowana w mediach publicznych (IAR)

 

Wyróżnienie dla TVP

Telewizja Polska otrzymała dwie nominacje do nagród Prix Italia 2021. W kategorii telewizyjna sztuka performatywna nominowany został dokument "Antyle Chopina", a kanał TVP Kultura 2 otrzymał nominację w kategorii web fiction.

Członek Zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że nominacje to wielka radość dla Telewizji Polskiej. - Cieszymy się, że docenione zostały innowacyjne pomysły takie jak kanał TVP Kultura 2 - podkreślił. Wskazał, że jest to kanał streamingowy, który udostępnia w Internecie treści wcześniej dostępne tylko na antenie TVP Kultura. To propozycja dla tych - tłumaczył - którzy odeszli od tradycyjnej telewizji i szukają jej w sieci, online. Dodał, że jest to kanał tradycyjny pod względem ramówki, a jednocześnie nowoczesny w formie, ponieważ jest dostępny wszędzie tam, gdzie potrzebują go widzowie.

"Antyle Chopina"

Drugą nominację zdobył film dokumentalny "Antyle Chopina" w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej. Mateusz Matyszkowicz podkreślił, że jest to historia, która promuje polską muzykę i naszą tożsamość. - To opowieść o tym, jak w XIX wieku chopinowskie mazurki razem z polskimi emigrantami dotarły na najdalsze Antyle i są do dziś obecne w pamięci tamtejszych mieszkańców - powiedział rozmówca IAR.

Jednym z bohaterów filmu jest Janusz Olejniczak, kompozytor, pasjonat i interpretator muzyki Chopina. - Janusz Olejniczak spotkał się z wykonawcami muzyki Chopina na Antylach i zobaczył jak bliska jest ona temu, co pozostawili polscy legioniści w XIX wieku - dodał Mateusz Matyszkowicz.


CZYTAJ RÓWNIEŻ
twitter krzysztof czabański free 1200.jpg
"Media publiczne są na dobrej drodze". Szef RMN o nominacjach Polskiego Radia i TVP do prestiżowej nagrody

Prix Italia to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych nagród dla twórców radiowych, telewizyjnych i internetowych, zwana "radiowymi Oscarami". W ramach tegorocznej, 73. edycji Prix Italia nominowano dzieła z zakresu twórczości radiowej, telewizyjnej i internetowej w 9 kategoriach. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 18 czerwca.

jbt, ms


Zobacz także

Zobacz także