more_horiz
Wiadomości

Ćwiczenie Dragon-21. Szef MON: dowodzi umiejętności i zaangażowania żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 14:34
- Ćwiczenie Dragon-21 dowodzi umiejętności i zaangażowania żołnierzy Wojska Polskiego, doskonali współdziałanie różnych rodzajów wojsk, co odstrasza potencjalnego agresora - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (drugi z lewej) i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund Andrzejczak (pierwszy z lewej)
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (drugi z lewej) i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund Andrzejczak (pierwszy z lewej)Foto: PAP/Darek Delmanowicz

- Ćwiczenie Dragon-21 udowodniło, że żołnierze Wojska Polskiego wyróżniają się wysokimi umiejętnościami, są zaangażowani w zadania, które wykonują, są bardzo dobrze przygotowani do tego, żeby bronić naszej ojczyzny - powiedział minister na poligonie w Nowej Dębie.

duda turcja 1200 pap (1).jpg
"Mamy sojuszników gotowych stanąć w naszej obronie". Prezydent odwiedził polski kontyngent wojskowy w Turcji

Dodał, że epizod, który obserwował, świadczy o wysokim stopniu wyszkolenia i o gotowości bojowej żołnierzy, a jednym z zadań jest podnoszenie zdolności do odstraszania ewentualnego agresora.


Posłuchaj
00:21 11123577_1.mp3 Minister Mariusz Błaszczak: Ćwiczenie Dragon21 świadczy o dużym wyszkoleniu Wojska Polskiego (IAR)Przypomniał, że celem największego tegorocznego ćwiczenia WP jest sprawdzenie i podnoszenie gotowości bojowej i zdolności do działania sił lądowych, powietrznych i morskich; współpracy wojsk operacyjnych z WOT, administracją cywilną i służbami MSWiA, a także do działań w domenie cybernetycznej. Przypomniał, też że w trakcie formowania są wojska obrony cyberprzestrzeni.

Zwrócił uwagę, że jednym z celów jest też certyfikacja dowództwa formowanej od 2018 r. 18. Dywizji Zmechanizowanej - "nowego związku taktycznego, którego zadaniem przede wszystkim jest obrona wswchodniej granicy Polski". Powtórzył zarzut, że rozwiązując 1. Warszawską Dywizję Zmechanizowaną, rząd PO-PSL "zlikwidował bardzo wiele jednostek we wschodniej części naszego kraju".

Szef MON podkreślił, że choć 18. Dywizja jest głównym ćwiczącym, to wojsko w ćwiczeniu uczestniczą też pododdziały z 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, 12. Dywizji Zmechanizowanej i 16. Dywizji Zmechanizowanej, a część szkolenia odbywa się poza poligonami.

dn

Zobacz także

Zobacz także