more_horiz
Wiadomości

Premier: według wiedzy z ABW atak cybernetyczny był kierowany z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 15:10
Według wiedzy, którą pozyskałem od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, atak cybernetyczny na polskich polityków i urzędników był kierowany z terenu Federacji Rosyjskiej - powiedział na piątkowym briefingu premier Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Paweł Supernak

- Według wiedzy, którą pozyskałem od ABW, jest to rzeczywiście atak kierowany w szerokim rozumieniu z terenu Federacji Rosyjskiej - powiedział premier pytany o cyberataki.

twitter jarosław kaczyński free 663.jpg
Jarosław Kaczyński: cyberatak na polskich urzędników i polityków przeprowadzono z terytorium Rosji

- Wszyscy powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że analiza danych, które przedstawiają nam służby, jak również służby krajów zaprzyjaźnionych, partnerskich, potwierdza niestety tę tezę, że polscy politycy, urzędnicy, różnych opcji politycznych, ale w szczególności rządzący, zostaliśmy zaatakowani jako społeczeństwo, jako państwo atakiem cybernetycznym spoza naszej granicy - dodał szef rządu.

Czytaj także:

Służby pracują

Premier zapewnił, że z potknięć i błędów w tej kwestii zostaną wyciągnięte wnioski.

1200_Müller_PAP.jpg
Atak dezinformacyjny skierowany w Polskę. Müller: służby zidentyfikowały niektórych autorów działań

- Dziś dajmy pracować służbom, identyfikować dowody, zbierać dowody, wyjaśniać, zabezpieczać wiele skrzynek, które padły ofiarą ataku hakerskiego z zewnątrz, inspirowanego na Kremlu - powiedział Morawiecki.

Nowa odsłona wojny

Zapytany, w jaki sposób rząd zamierza zabezpieczać się przed cyberatakami, premier mówił o budowie "centrum kryptografii, centrum cyberbezpieczeństwa".

- W Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) są specjaliści, którzy rozwijają kompetencje w tym zakresie - dodał.

komputer laptop internet free shutt 1200 .jpg
Prokuratorskie śledztwo po włamaniu na skrzynkę pocztową szefa KPRM

- We współczesnych czasach kwestie kryzysów, pokoju, spokoju czy wojen ulegają pewnego rodzaju przemieszaniu. Te pojęcia, które kiedyś były ostre - wojna, pokój - ulegają bardzo gwałtownemu przemieszaniu. Bo czym jest taki mocny atak cybernetyczny, jaki był na system energetyczny Ukrainy ponad rok temu, czy na Francję, Belgię, a teraz bardzo poważny atak na Polskę? Jest właśnie współczesną odsłoną wojny hybrydowej - mówił Morawiecki.

Wyścig po bezpieczeństwo

Podkreślił, że rozwój wojsk obrony cyberprzestrzeni, a także cywilnej obrony w zakresie cyberbezpieczeństwa pozostaje wysokim priorytetem rządu.

- Ale jest to oczywiście wyścig. Wiadomo, że Rosjanie mają wysoko wyspecjalizowane jednostki współpracujące ze służbami specjalnymi. Jestem niestety zmuszony powiedzieć, że my za każdym razem będziemy starali się poprzez dalszą profesjonalizację, inwestowanie w cały obszar cyberbezpieczeństwa udoskonalać nasze odpowiedzi, nasze systemy obrony - dodał.

free cyberatak cyberbezpieczeństwo ABW haker 1200.png
Microsoft: rosyjscy hakerzy zaatakowali ponad 150 organizacji

Wcześniej w piątek wicepremier i przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Jarosław Kaczyński oświadczył, że analiza danych służb oraz służb specjalnych polskich sojuszników pozwala na jednoznaczne stwierdzenie, że atak cybernetyczny został przeprowadzony z terenu Federacji Rosyjskiej.

Włamanie na konto szefa KPRM

Sprawa cyberataków na Polskę zaistniała publicznie w ubiegłym tygodniu. Wówczas szef KPRM Michał Dworczyk oświadczył na Twitterze, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na jego skrzynkę email i skrzynkę jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe.

Podkreślił jednocześnie, że "w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny".

Próba uzyskania dostępu

de croo 1200 free
Premier Belgii ofiarą hakerów. Śledczy ustalają, kto stał za cyberatakiem

We wtorek zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel przekazał na Twitterze, że ktoś podjął próbę wyłudzenia danych dostępowych do poselskich maili.

Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z dziennikarzami w środę - po niejawnej części obrad Sejmu, podczas której przedstawiono informację rządu ws. cyberataków - powiedział, że w najbliższych tygodniach polska klasa polityczna będzie przedmiotem ataku dezinformacyjnego. Poinformował, że polskie służby podejmują działania i zidentyfikowały niektórych autorów działań dezinformacyjnych. Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział PAP w czwartek, że ustalenia służb dowodzą, że Polska jest stałym celem prowadzonej przez Rosję agresji informacyjnej.

fc

Zobacz także

Zobacz także