more_horiz
Wiadomości

Gen. Malinowski dowódcą Centrum Sił Połączonych NATO. Szef MON wręczył nominację

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 13:33
Kolejny polski oficer obejmie ważne sojusznicze stanowisko. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zdecydował, że generał Piotr Malinowski od 1 lipca obejmie stanowisko dowódcy Centrum Sił Połączonych NATO.
Szef MON Mariusz Błaszczak i gen. Piotr Malinowski
Szef MON Mariusz Błaszczak i gen. Piotr MalinowskiFoto: twitter.com/MON_GOV_PL

Sojusznicza struktura znajduje się w Bydgoszczy i jest jednym z elementów postanowień związanych ze wzmacnianiem wschodniej flanki NATO.

Mariusz Błaszczak WOT free 1200.jpg
Szef MON o żołnierzach WOT: dzięki wam Polska jest silniejsza

Dotychczasowy dowódca bydgoskiego Centrum Sił Połączonych NATO gen. Adam Joks wkrótce obejmie stanowisko w amerykańskim V Korpusie, którego część jest tworzona w Poznaniu. Polski oficer będzie pełnił funkcję w siedzibie głównej Korpusu czyli w Fort Knox w USA.

W Polsce od jesieni ubiegłego roku działa wysunięte stanowisko dowództwa V Korpusu. Docelowo ma ono koordynować działania amerykańskich sił lądowych w Europie.

Czytaj również:

***

Gen. Piotr Malinowski od 2019 r. pełni stanowisko szefa sztabu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Wcześniej był szefem Sztabu Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód, a także dowódcą 17 Brygady Zmechanizowanej. Służył też na stanowisku zastępcy szefa Sztabu 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, szefa zespołu w Grupie Organizacyjnej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz szefa Oddziału Gotowości Obronnej Państwa w Departamencie Strategii i Planowania Obronnego MON. Pełnił także służbę poza granicami państwa - dwukrotnie uczestniczył w operacji wojskowej w Iraku oraz służył w Sztabie Dowództwa ACT SEE w Mons w Belgii.

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Ukończył również studia podyplomowe w Akademii Obrony Narodowej oraz w Wyższej Szkole Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim. Uczestniczył także w licznych szkoleniach, m.in. w kursie oficerów sztabowych NATO w Hadze oraz w kursie planowania dla oficerów sztabowych NATO w szkole NATO w Oberammergau.

jmo

Zobacz także

Zobacz także