more_horiz
Wiadomości

"Dość pobłażania dla bandytów za kierownicą". Premier o zmianach w prawie drogowym

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 13:15
Zmiany prawa drogowego były przygotowywane od kilku miesięcy; dzisiaj są już gotowe, skonsultowane z wieloma podmiotami, organizacjami pozarządowymi; uwzględniające postulaty ruchów miejskich - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
Mateusz Mprawiecki
Mateusz MprawieckiFoto: Twitter/KPRM

Szef rządu, który w czwartek wziął udział w pikniku poświęconym zwiększeniu bezpieczeństwa na polskich drogach w ramach kampanii "Dobry Kierowca", mówił, że zmiany prawa drogowego były przygotowywane od 8-9 miesięcy.

- Dzisiaj te zmiany są gotowe, skonsultowane z wieloma podmiotami, organizacjami pozarządowymi. Uwzględniliśmy postulaty ruchów miejskich - dodał Mateusz Morawiecki.

Przejście dla pieszych smartfon shutter 1200.jpg
Na pasach nie patrz w telefon. Czy ten przepis się nam przyda?

- W miastach, miasteczkach i na polskich wioskach musi być bezpieczniej - oświadczył premier, wskazując, że Polska ma jeden z najwyższych współczynników śmiertelności na drogach w całej UE.

Dość pobłażania

wypadek shutterstock 1200.jpg
Rośnie ubezpieczeniowy problem - wzrasta liczba właścicieli aut, którzy nie wykupili obowiązkowego OC

Podkreślił, że zmiany w prawie drogowym doprowadzą do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym: bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów oraz kierowców.

- Dość pobłażania dla bandytów za kierownicą, dość takich zachowań. Policja będzie działała na 150 proc. i będzie zdecydowania karała w sytuacjach łamania zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, żeby Polska była bezpieczniejsza - oświadczył.

Posłuchaj
00:33 zaios.mp3 Mateusz Morawiecki o zmianach w prawie umożliwiających konfiskatę pojazdu (IAR)

 

Zmiany w punktach karnych

policja.gov1200
Wielkopolska: 39-letni mężczyzna po 30 piwach wsiadł za kierownicę. Grozi mu do 5 lat więzienia

Kompleksowe zmiany dotyczące prawa drogowego mają pozwolić na skuteczniejszą walkę z niebezpiecznymi kierowcami. Modyfikacji ma ulec m.in. system punktów karnych. Będą one kasowane dopiero po upływie 2 lat. Za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych (obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10).

Zniesione zostaną też szkolenia, po odbyciu których liczba punktów kierowcy ulega zmniejszeniu.

Przepadek pojazdu

1200_samochody_droga_shutterstock.jpg
Zmiany w przepisach ruchu drogowego od 1 czerwca. Sprawdź szczegóły

Nową propozycją jest także obligatoryjny przepadek pojazdu, gdy kierowca w stanie nietrzeźwości spowoduje co najmniej niebezpieczeństwo sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym. Sąd będzie mógł orzec przepadek pojazdu nawet w sytuacji, gdy nie jest on własnością sprawcy, a właściciel lub inna osoba uprawniona przewidywała albo mogła przewidzieć, że udostępniając sprawcy pojazd może umożliwić popełnienie przestępstwa.

Takie same zasady będą obowiązywały w stosunku do osób kierujących pod wpływem środka odurzającego.

fc

Zobacz także

Zobacz także