more_horiz
Wiadomości

Marcin Warchoł o rekwirowaniu pojazdów pijanym kierowcom: to już nie spekulacje, ale konkretny pomysł zmian

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 07:47
- Rozpędzony pojazd, za którego kółkiem siedzi pijany kierowca w stanie znacznego upojenia alkoholowego, jest niczym pocisk, który pędzi i wskutek tego niewinne ofiary ponoszą śmierć - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" wiceszef MS Marcin Warchoł.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Wirestock Images / Shutterstock.com

"Super Express" przypomniał we wtorek, że niedawno całą Polską wstrząsnął tragiczny wypadek w Jamnicy w woj. podkarpackim, w którym życie straciło młode małżeństwo. Zabił ich kierowca kierujący pod wpływem alkoholu. Para osierociła troje dzieci.

shutterstock mandat free mandat karny free 1200.jpg
Składka OC zależna od punktów karnych, wyższe grzywny i mandaty. Rząd szykuje zaostrzenie przepisów

"Resort sprawiedliwości mówi »dość!«. W ministerstwie sprawiedliwości opracowano przepisy, które mają zmierzyć się z największą plagą na polskich drogach. Pomysł rekwirowania pojazdów to już nie spekulacje, a konkretny pomysł na zmiany w Kodeksie karnym" - podaje gazeta.

- Samochód w rękach pijanego kierowcy jest tym samym, co nóż czy broń palna w rękach przestępcy. Konfiskata byłaby możliwa przy stwierdzeniu powyżej 1 promila we krwi kierowcy, bo wtedy stan świadomości jest już znacznie zmieniony - mówi Warchoł "Super Expressowi".

» WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

Dziennik donosi też, że kary nie unikną też pijani kierowcy podróżujący cudzymi autami. - Wtedy w grę wchodziłoby zarekwirowanie równowartości tego pojazdu. Wiemy, że dzisiaj nawiązki są często nikłej wartości - dodał wiceminister.

dz

Zobacz także

Zobacz także