more_horiz
Wiadomości

Śmiertelne potrącenie pieszego na Marszałkowskiej. Prokuratura żąda aresztowania "patoinfluencera"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 17:19
Patryk D. usłyszał zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę, w centrum Warszawy. Kierujący porsche D. wyprzedzał inne auto, znacznie przekroczył prędkość i potrącił przechodzącego w niedozwolonym miejscu, niepełnosprawnego. Prokuratura chce aresztowania podejrzanego.
Ulica Marszałkowska w Warszawie.
Ulica Marszałkowska w Warszawie. Foto: Andrzej Hulimka / Forum

Śledztwo ws. wypadku ze skutkiem śmiertelnym, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę przy ul. Marszałkowskiej 104 w Warszawie, nadzoruje Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ w Warszawie.

Czytaj także:
policja.pl policja free 1200.jpg
Policyjny pościg za 66-letnim kierowcą. Padły strzały

Podejrzany o spowodowanie tego wypadku Patryk D. po zdarzeniu został badany alkomatem i narkotestem, pobrano mu także krew do badań toksykologicznych. Wyniki dwóch pierwszych testów dały wynik negatywny, mężczyzna został zwolniony do domu. Jednak w poniedziałek, na polecenie prokuratora, Patryk D. został zatrzymany pod zarzutem spowodowania śmiertelnego wypadku w centrum stolicy.

- Materiał dowodowy zgromadzony już na obecnym etapie postępowania umożliwił sformułowanie zarzutów wobec Patryka D., kierującego pojazdem marki porsche – powiedziała prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Czytaj także:

Naruszenie zasad 

Prok. Skrzyniarz podała, że z aktualnych ustaleń śledztwa wynika, że podejrzany naruszył dwie zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym – obowiązek zachowania szczególnej ostrożności podczas wyprzedzania, jak również poruszania się z prędkością zapewniającą zapanowanie nad pojazdem.

Do potrącenia pieszego doszło poza przejściem dla pieszych, w miejscu niedozwolonym. Ale poruszający się z prawidłową prędkością inny kierowca zatrzymał się i ustąpił pierwszeństwa pieszemu. Kierujący porsche Patryk D. wyprzedził ten samochód i uderzył w poruszającego się o kulach mężczyznę, który zginął na miejscu. Tożsamość ofiary nie została jeszcze ustalona.

- Patryk D. usłyszał zarzut posiadania substancji psychotropowej w postaci mefedronu, ujawnionego podczas przeszukania mieszkania – podała prok. Skrzyniarz.

Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył obszerne wyjaśnienia, których treści prokuratura nie ujawnia na tym etapie postępowania.''

Czytaj także:
policja free 1200 (1).jpg
Cztery osoby nie żyją, w tym dwoje dzieci. Tragiczny wypadek koło Mińska Mazowieckiego

Czytaj także:

Postępowanie 

We wtorek po południu prokurator skieruje wniosek do sądu o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, co ma "zabezpieczyć prawidłowy tok postępowania".

W sprawie zabezpieczono m.in. nagrania z monitoringu miejskiego, przesłuchano także bezpośrednich świadków zdarzenia.

W najbliższych dniach odbędzie się sekcja zwłok zmarłego mężczyzny, zostanie także powołany biegły z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych, którego ekspertyza pozwoli śledczym na ustalenie z jaką prędkością Patryk D. poruszał się w chwili zderzenia z pieszym.

Po uzyskaniu opinii toksykologicznej krwi podejrzanego będzie możliwe ostateczne stwierdzenie, czy mężczyzna nie był pod wpływem jakiejkolwiek substancji psychoaktywnej.

"Motoryzacyjny patoinfluencer"

O sprawie na Facebooku napisało m.in. stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. - To motoryzacyjny patoinfluencer Pat.Derra zabił w sobotę pieszego na Marszałkowskiej. Chwalił się w social media jazdą 300 km/h" – przekazali aktywiści. "Zabił pieszego poruszającego się o kulach. Wjechał w niego z taką siłą, że jego szczątki były rozrzucone na kilkanaście metrów. Ile musiał jechać? Policja nie podała tej informacji, za to zaczęła od razu przerzucać winę na ofiarę, pisząc kłamstwa o  »przechodzeniu w niedozwolonym miejscu«" – dodało MJN.

Czytaj także:
wypadek shutterstock 1200.jpg
"W Polsce można by uratować nawet 300 osób rocznie". Zboralski o zaostrzeniu kar dla kierowców

Według aktywistów, w sobotę w Warszawie odbywały się nielegalne nocne wyścigi, za co winę ponosi "Polska Policja, która latami zajmowała się rozdawaniem odblasków pieszym zamiast infiltrować znane wszystkim grupy FB poświęcone nocnym wyścigom po mieście i wyłapywaniem potencjalnych drogowych zabójców" – dodano. MJN podaje, że Patryk D., który dotychczas był aktywny w mediach społecznościowych, tuż po wypadku zablokował dostęp do swoich profili.

Z ustaleń PAP wynika, że Patryk D. był w przeszłości karany za wykroczenia drogowe.

» WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

jbt

Zobacz także

Zobacz także