more_horiz
Wiadomości

Blisko 17 mln w pełni zaszczepionych Polaków. Zaplanowano kolejne dostawy

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 06:54
W Polsce wykonano ponad 33,7 mln szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli preparatem J&J lub dwiema dawkami innych dopuszczonych w UE szczepionek, jest ponad 16,9 mln osób. Pierwszą dawkę przyjęło ponad 18 mln osób – wynika z zestawienia na stronach rządowych.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Adderly

Wykonano dokładnie 33 770 147 iniekcji, a w pełni zaszczepionych jest 16 986 230 osób. Pierwszą dawkę przyjęły 18 064 022 osoby. Dzienna liczba szczepień wyniosła 27 724.

Łącznie do Polski dostarczono dotąd 40 832 480 dawek szczepionki. Z kolei do punktów szczepień trafiło 34 517 410 dawek. Ponadto zutylizowano 72 996 dawek. Zgłoszono 13 617 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

shutterstock covid koronawirus maska free maseczka free 1200.jpg
Dyrektor WIM: w drugiej połowie sierpnia możemy spodziewać się dużej liczby osób zakażonych

W poniedziałek dostarczono 1,5 mln dawek preparatu od Pfizer/BioNTech – poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Dodał, że kolejna dostawa szczepionki Pfizera zaplanowana jest na następny poniedziałek.

Ponadto podał, że na piątek zaplanowane są dostawy 219 tys. szczepionek Moderny i 187 tys. Janssena.

Blisko 60 proc. zaszczepionych Polaków

W poniedziałek w podkarpackiej gminie Jeżowe minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że zbliżamy się do zaszczepienia przeciw COVID-19 blisko 60 proc. osób w Polsce. W grupie wiekowej powyżej 70 lat mamy już bardzo dobry parametr, prawie 80 proc. pełnego zaszczepienia.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że "jesteśmy w takim tygodniu, gdzie będzie tych szczepień poniżej miliona, a do tej pory były tygodnie, gdzie tych szczepień było zdecydowanie więcej". Badania pokazują, że przeciwników szczepień jest około 20 proc., "ale to jest mniejszość i nie można dać się mniejszości zakrzyczeć" – podkreślił.

Niedzielski pytany był, czy rząd rozważa wprowadzenie ograniczeń dla osób niezaszczepionych, jak na przykład we Francji. Niedzielski powiedział, że w tej sprawie "na razie nie ma żadnych decyzji".

Czytaj także:

W poniedziałkowym wydaniu programu "Gość Wiadomości" w TVP Info prezes warszawskich lekarzy rodzinnych Michał Sutkowski powiedział, że szczepienie jest jedynym skutecznym rozwiązaniem.

pap Adam Niedzielski 1200.jpg
Minister zdrowia: nie dajmy się zakrzyczeć nielicznej grupie antyszczepionkowców

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie prof. gen. Grzegorz Gielerak dodał, że "dysponujemy niespotykaną w historii współczesnej ilością danych i informacji na temat tego, jak organizm człowieka reaguje na szczepienia. To są naprawdę bezpieczne preparaty i – co najważniejsze – są niebywale skuteczne".

Wiceszef Ministerstwa Zdrowia Waldemar Kraska w poniedziałek w Programie 1 Polskiego Radia powiedział, że "w szkołach zostanie rozpoczęta akcja szczepień dzieci". Jednocześnie podkreślił, że "wakacje to jest dobry czas, abyśmy swoje pociechy zaszczepili".

Ocena ograniczeń

Wirtualna Polska przedstawiła w poniedziałek wyniki sondażu w sprawie ograniczeń dla niezaszczepionych przeciw COVID-19. Wynika z nich, że 53,7 proc. ankietowanych jest przeciwko brakowi jakichkolwiek ograniczeń dla niezaszczepionych, a 41 proc. badanych uważa, że nie powinny ich spotykać żadne ograniczenia. 4,4 proc. badanych nie miało wyrobionej opinii.

Czytaj także:

Jeśli chodzi o zakaz wstępu do restauracji i kawiarni, to opowiedziało się za tym 40,1 proc. ankietowanych. Przeciwnego zdania było 54,6 proc. Z badania dla wp.pl wynika również, że 58,6 proc. respondentów nie popiera zakazu wstępu do centrów handlowych dla osób, które nie przyjęły preparatu przeciw COVID-19. Za opowiedziało się 34,1 proc. Odpowiedzieć na to pytanie nie potrafiło 7,3 proc. pytanych.

1200_szczepienie_shutterstock.jpg
"Zaszczepmy się jak najszybciej". EMA apeluje do Europejczyków

Według sondażu dla wp.pl 76,3 proc. osób jest przeciwna restrykcjom w postaci zakazu wstępu do placówek medycznych dla niezaszczepionych, a 20,8 proc. byłaby skłonna je zaakceptować. Niecałe 3 proc. nie miało w tej sprawie zdania. Zwolennikami zakazu wstępu dla osób bez certyfikatu covidowego do pociągów okazało się 30,2 proc. pytanych. Z kolei 61,7 proc. z nich nie poparłoby takiego pomysłu. Nieco ponad 8 proc. nie miało wyrobionej opinii.

Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Tylko szczepionka Janssen (Johnson & Johnson) jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki. Preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Janssen szczepione są osoby od 18. roku życia. Od 7 czerwca preparatem firmy Pfizer/BioNTech, obok osób pełnoletnich i w wieku 16-18 lat, mogą być szczepione także dzieci w wieku 12-15 lat.

pg

Zobacz także

Zobacz także