more_horiz
Wiadomości

"Rynek medialny jest rynkiem regulowanym". Suski o nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 14:24
Wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski powiedział, że projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji nie wprowadza zasadniczych zmian w obowiązujących przepisach. Po debacie w Sejmie projekt został ponownie skierowany do komisji kultury i środków przekazu.
Marek Suski na mównicy sejmowej podczas procedowania ustawy medialnej
Marek Suski na mównicy sejmowej podczas procedowania ustawy medialnejFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

W trakcie dyskusji zgłoszono poprawki do nowelizacji ustawy. Jedna z nich przewiduje wydłużenie czasu na dostosowanie się spółek medialnych do nowych przepisów.

Posłuchaj
00:46 11238323_1.mp3 Sejm po debacie nad ustawą medialną. Relacja Karola Surówki (IAR)
media kamery 1200 free.jpg
"Dopasowuje przepisy do właściwego standardu". Prof. Maliszewski o nowelizacji ustawy medialnej

W wystąpieniu na posiedzeniu Sejmu poseł Marek Suski podkreślił, że proponowana nowela ma jedynie doprecyzować przepisy, aby nie można było obchodzić obowiązujących już ograniczeń. Przypomniał, że w polskim prawie istnieje już przepis dopuszczający udział w przedsięwzięciach medialnych kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

- W większości krajów demokratycznych na świecie rynek medialny jest rynkiem regulowanym, a przepisy w tej materii są jeszcze bardziej surowe niż te, które obowiązują w Polsce - mówił Marek Suski.

Posłuchaj
00:31 11238176_1 (1).mp3 Marek Suski: proponowana nowela ma jedynie doprecyzować przepisy (IAR)

Zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zakłada zmiany w regulacjach dotyczących przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego. Nowe przepisy umożliwiałyby przyznanie koncesji jedynie podmiotom z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego niezależnym od osób, instytucji czy firm zagranicznych spoza tego obszaru.

Czytaj także:

Poprawki zgłoszone podczas prac komisji przewidują między innymi, że udziały w spółkach medialnych nie mogą być nabywane przez Skarb Państwa ani spółki zależne. Zaproponowano również wydłużenie czasu na dostosowanie się do nowych przepisów.

bf

Zobacz także

Zobacz także