more_horiz
Wiadomości

Budka zapowiada wniosek do prokuratury ws. marszałek Sejmu. Chodzi o wznowienie obrad

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 00:31
Szef klubu KO Borys Budka zapowiedział wspólny wniosek opozycji o odwołanie marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Ogłosił też zamiar złożenia zawiadomienia do prokuratury w sprawie marszałek Witek, której zarzuca złamanie prawa przy reasumpcji głosowania nad odroczeniem obrad Sejmu. - Nie miała prawa rozpocząć obrad, które Wysoka Izba odroczyła, został zgłoszony jasny, czytelny wniosek o odroczenie i 229 posłów głosowało za, wszystkie działania późniejsze pani marszałek były nielegalne - ocenił polityk. 
Elżbieta Witek i Borys Budka
Elżbieta Witek i Borys Budka Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik, PAP/Wojciech Olkuśnik

Sejm uchwalił w środę późnym wieczorem (m.in. głosami PiS i trzech posłów Kukiz'15, w tym Pawła Kukiza) nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która zmienia zasady przyznawania koncesji dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego i w ocenie opozycji jest wymierzona w Grupę TVN, której udziałowcem jest amerykański koncern Discovery.

1200_Sejm_PAP.jpg
Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji

Uchwalenie ustawy poprzedziły: burzliwa debata w Sejmie, a później kontrowersje związane z zarządzoną przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek reasumpcją przegranego przez Prawo i Sprawiedliwość głosowania o odroczenie do 2 września obrad Sejmu. W powtórzonym głosowaniu Sejm odrzucił wniosek, który w tej sprawie złożył szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Czytaj także: 

Opozycja zarzuca marszałek złamanie prawa, bowiem - jak argumentowali w środę politycy KO, Lewicy, PSL i Polski 2050 - nie można przeprowadzić reasumpcji głosowania w sytuacji, kiedy Sejm już przerwał obrady. Marszałek broniła się, że ma ekspertyzy prawne, z których wynika, że zarządzenie reasumpcji było zgodne z prawem.

Wniosek do prokuratury...

Szef klubu KO Borys Budka zapowiedział, że Koalicja Obywatelska złoży w czwartek zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałek Sejmu. - Nie miała prawa rozpocząć obrad, które Wysoka Izba odroczyła. To nie jest "widzimisię" pani marszałek, tylko został zgłoszony jasny, czytelny wniosek o odroczenie i 229 posłów głosowało za. Wszystkie działania późniejsze pani marszałek były nielegalne, w związku z tym już jutro będzie odpowiedni wniosek do prokuratury - powiedział Budka dziennikarzom po środowych głosowaniach.

kaczyński 1200 ppa.jpg
"Nie było propozycji rządowych dla grupy, która odeszła". Prezes PiS odpowiedział na zarzuty opozycji

KO zarzuca marszałek Sejmu naruszenie art. 231 Kodeksu karnego, który mówi o niedopełnieniu obowiązków lub przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego (grozi za to do trzech lat pozbawienia wolności). Szczegóły wniosku mają zostać zaprezentowane w czwartek rano.

... i o dymisję marszałek Sejmu

Budka zapowiedział też wspólny wniosek m.in. KO, Lewicy i PSL o odwołanie marszałek Witek. - Jestem absolutnie otwarty na taka propozycję; rozmawiałem już z (szefem klubu Lewicy) Krzysztofem Gawkowskim i prezesem (PSL) Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Będziemy - myślę - jutro, pojutrze prezentować taki wspólny wniosek, bo tutaj opozycja mówi jednym głosem. Jest niedopuszczalne to, co zrobiła pani marszałek. Straciła jakąkolwiek legitymację do bycia marszałkiem Sejmu - zaznaczył.

Czytaj także: 

Szef klubu KO zapowiedział ponadto, że opozycja odrzuci nowelę w Senacie, ponieważ - jego zdaniem - jest ona niezgodna z konstytucją. - Mam nadzieję, że tutaj będzie bardzo szybka decyzja demokratycznej większości senackiej, bo tego bubla prawnego nie da się poprawić. Ta ustawa jest po prostu do wyrzucenia - stwierdził Budka.

sejm free sejm głosowanie free tt 1200   .jpg
"Swoista gra z opozycją". Piotr Kubiak o odroczeniu obrad przez Sejm

Posłuchaj
00:09 budka - ustawa do kosza setka .mp3 Borys Budka: nowelizacja ustawy medialnej jest do kosza (IAR)

Zwrócił zarazem uwagę, że do odrzucenia w Sejmie uchwały Senatu potrzebna jest bezwzględna większość (przy pełnej sali jest to co najmniej 231 głosów), a takiej większości w środę PiS nie miał (za uchwaleniem ustawy głosowało 229 posłów).

Opozycja chce poznać ekspertyzy

Poseł KO Dariusz Joński zapowiedział z kolei, że wraz z grupą posłów Koalicji wystąpi do Witek, by pokazała ekspertyzy ws. reasumpcji głosowania. - Składamy, jako posłowie Koalicji Obywatelskiej, wniosek do pani marszałek Witek, aby udostępniła opinie pięciu prawników, na podstawie których wydawała decyzję o reasumpcji głosowania, bo naszym zdaniem było złamane prawo. Chcemy zobaczyć te opinie prawne - powiedział Joński dziennikarzom po środowych głosowaniach.


mbl

Zobacz także

Zobacz także