Sprawa Tomasza Komendy. Policjant CBŚP wśród laureatów nagrody Orła Jana Karskiego
Funkcjonariusz CBŚP, aspirant sztabowy Remigiusz Korejwo, otrzymał w tym roku nagrodę Orła Jana Karskiego za "odwagę walki z niesprawiedliwością i obnażanie jej mechanizmów". Funkcjonariusz pracował kilka lat temu przy sprawie zabójstwa, za które był niesłusznie skazany Tomasz Komenda. Asp.szt. Korjewo ustalił prawdziwych sprawców zbrodni.
2021-09-01, 10:05
- W tym roku kapituła przyznała nagrodę Orła Jana Karskiego m.in. policjantowi CBŚP asp. szt. Remigiuszowi Korejwo i reżyserowi Janowi Holoubek. To honorowe wyróżnienie zostało przyznane za odwagę walki z niesprawiedliwością i obnażanie jej mechanizmów - podała podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzecznik Centralnego Biura Śledczego Policji.
Powiązany Artykuł
Sprawa Tomasza Komendy. "Błędy zostały popełnione przez wszystkich"
Iwona Jurkiewicz dodała, że aspirant sztabowy Remigiusz Korejwo jest funkcjonariuszem policji od 2009 roku. Służbę rozpoczął w Komendzie Miejskiej Policji we Wrocławiu. Z CBŚP związany jest od 2012 roku.
Delegowany, aby pracować przy sprawie Tomasza Komendy
W latach 2016–2018 asp. szt. Remigiuszowi Korejwo został oddelegowany do Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, aby pracować w specjalnym zespole powołanym do rozwiązania zabójstwa nastoletniej dziewczyny, do którego doszło w noc sylwestrową 1996 roku. W ustaleniu prawdziwych okoliczności sprawy policjant zaangażował się całkowicie, poświęcając także swój czas prywatny oraz wykorzystując wszelkie dostępne sposoby w dotarciu do prawdy.
- W efekcie podjętych działań policjantów z zespołu, w tym asp. szt. Remigiuszowi Korejwo, udało się zebrać nowy materiał dowodowy, ustalić podejrzanych, a przede wszystkim udowodnić niewinność mężczyzny skazanego przed wielu laty za przestępstwo, którego nie dokonał - przekazała rzecznik CBŚP.
Jan Holoubek drugim laureatem
Drugim laureatem jest reżyser Jan Holoubek, autor filmu pt. "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy", który opisuje historię życia tytułowego bohatera od 1996 roku, czyli od momentu dokonania przez sprawców "zbrodni miłoszyckiej" i zaangażowania m.in. asp. szt. Remigiusza Korejwo w rozwiązanie sprawy, aż do uniewinnienia mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia.
Powiązany Artykuł
Jan Holoubek: Janusz "Kuba" Morgenstern dał mi szansę
Nagrody Orła Jana Karskiego
Nagroda Orła Jana Karskiego przyznawana jest od 2000 r. Karski mówił, że chciał, by nagroda jego imienia trafiała do tych, którzy "godnie nad Polską potrafią się zafrasować" oraz tych, którzy "nie będąc Polakami, dobrze Polsce życzą".
Kim był Jan Karski?
Jan Karski (właśc. Jan Kozielewski) urodził się w 1914 r. w Łodzi. Podczas II wojny będąc kurierem polskiego podziemia, jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów w okupowanej Polsce.
REKLAMA
Swoje wojenne wspomnienia opisał w książce pt. "Tajne państwo", po raz pierwszy opublikowanej w 1944 r. Po wojnie Karski uzyskał obywatelstwo amerykańskie, a w 1994 r. honorowe obywatelstwo Izraela. Zmarł w lipcu 2000 r. Prezydent USA Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności 29 maja 2012 r.
bf
REKLAMA