more_horiz
Wiadomości

Prezydent weźmie udział w forum ONZ. Wiemy, jakie tematy poruszy w Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:51
COVID-19, przestrzeganie prawa międzynarodowego, bezpieczeństwo naszej części Europy i sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, to kwestie, które Andrzej Duda poruszy w debacie generalnej 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
Prezydent Andrzej Duda na forum ONZ
Prezydent Andrzej Duda na forum ONZFoto: PAP/Radek Pietruszka

andrzej duda onz pap 1200.jpg
Prezydent i szef MSZ na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Znamy szczegóły wizyty Andrzeja Dudy w USA

Prezydent Andrzej Duda, wraz z żoną Agatą Kornhauser-Dudą, złoży w tym tygodniu wizytę w Stanach Zjednoczonych.

We wtorek o godz. 9 lokalnego czasu Duda weźmie udział w rozpoczęciu debaty generalnej 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wystąpienie prezydenta w debacie generalnej zaplanowano na godz. 18.15 czasu lokalnego.

Błażej Spychalski przekazał w poniedziałek dziennikarzom, że przemówienie prezydenta będzie skupiało się na trzech kwestiach, a pierwszą z nich jest COVID-19 i polskie doświadczenia w walce z pandemią.

- Druga kwestia związana będzie z bezpieczeństwem, szczególnie w naszej części Europy. Jest to związane z tym, co się dzieje na Ukrainie od 2014 r., z inwazją rosyjską na Krym, na wschód Ukrainy - powiedział rzecznik. Zapowiedział, że prezydent będzie mówił także o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

Forum ONZ 

Ponadto - poinformował Spychalski - w przemówieniu na forum ONZ Andrzej Duda będzie mówił także o prymacie prawa międzynarodowego. - Prezydent odniesie się do tego, że jedynie przestrzeganie prawa międzynarodowego przez wszystkich uczestników międzynarodowych relacji może doprowadzić do tego, że będziemy mieli czasy spokojne, że nie będziemy mieli okresu wojen i trudnych, napiętych relacji - dodał.

Podczas wizyty w Nowym Jorku prezydent odbędzie też spotkania m.in.: z prezydent Mołdawii Maią Sandu, prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Gruzji Iraklim Garibaszwilim oraz z prezydentami Estonii, Łotwy i Litwy - Kersti Kaljulaid, Egilsem Levitsem i Gitanasem Nausedą. Tematami rozmów tych formatów wielostronnych - poinformował Spychalski - będą: bezpieczeństwo naszej części Europy oraz sytuacja na granicy z Białorusią.

W tym kontekście rzecznik prezydenta został zapytany o ocenę działań polskich służb po tym, gdy w weekend w rejonie przygranicznym, w różnych miejscach, znaleziono zwłoki trzech osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę.

- Mam apel do wszystkich uczestników życia publicznego: postępujmy w tej sprawie racjonalnie, starajmy się weryfikować informacje, polegajmy na informacjach przekazywanych przez odpowiednie służby, przez przedstawicieli polskich władz. Nie bierzmy za dobrą monetę informacji, które są przekazywane przez przedstawicieli obcych służb, które niekoniecznie chcą silnej Polski, niekoniecznie chcą, żeby te sprawy były rozwiązywane zgodnie z prawem międzynarodowym - powiedział rzecznik prezydenta.

- Polegajmy na działaniach, które podejmują polskie władze, władze także UE - dodał Spychalski, przekonując, że polskie służby pracują w sposób "maksymalnie profesjonalny".

Spotkania prezydenta

Podczas wizyty w Nowym Jorku przewidziane są także spotkania Andrzeja Dudy z m.in.: Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem, zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. Operacji Pokojowych Jean-Pierre’em Lacroix, zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. pomocy humanitarnej Martinem Griffithsem oraz z zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. Wsparcia Operacyjnego Atulem Khare.

Pytany, dlaczego kancelaria prezydenta nie zabiegała o spotkanie z prezydentem USA Joe Bidenem, Spychalski odpowiedział, że "to strona amerykańska informowała, że możliwe, iż prezydent Biden w ogóle nie będzie brał udziału w szczycie ONZ; później te informacje były doprecyzowane w taki sposób, że "nie są w ogóle przewidziane spotkania dwustronne pana prezydenta Bidena".

Prezydencki rzecznik mówił też o udziale prezydenta Andrzeja Dudy w sesjach towarzyszących - jedna z nich ma dotyczyć sytuacji w Afganistanie po wycofaniu wojsk amerykańskich.

Druga sesja poświęcona będzie COVID-19. - Strona amerykańska zaprosiła prezydenta Andrzeja Dudę do przedstawienia polskich doświadczeń i pomysłów na walkę z pandemią, a także polskich rozwiązań w ramach tego procesu - powiedział Spychalski.

onz zgromadzenie ogólne 1200 free.jpg
Migracja będzie tematem Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Transformacja energetyczna

Podczas sesji poświęconej energii prezydent przedstawi polskie doświadczenia i pomysły na transformację energetyczną. - Polska jest bardzo często przedstawiana jako ten kraj, który jest prymusem walki ze zmianami klimatu, prymusem transformacji energetycznej, ale takiej transformacji, która jest transformacją sprawiedliwą - powiedział Błażej Spychalski.

Jeśli chodzi o program dotyczący gospodarki, Spychalski poinformował, że spotkania prezydenta dotyczyły będą m.in. Inicjatywy Trójmorza oraz współpracy polsko-amerykańskiej.

Para prezydencka złoży też wizytę przy pomniku upamiętniającym ofiary ataków terrorystycznych z 11 września 2001 r., złoży wieniec przy Drzewie Przetrwania, spotka się też z uczestnikami wydarzeń sprzed dwudziestu lat oraz przedstawicielami służb mundurowych polskiego pochodzenia biorącymi udział w akcji ratunkowej przy WTC.

W Linden Andrzej Duda będzie rozmawiał z przedstawicielami Polonii, w Nowym Jorku para prezydencka odwiedzi siedzibę Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) z okazji 100-lecia jego istnienia.

pkur

Zobacz także

Zobacz także