more_horiz
Wiadomości

Szczepienia trzecią dawką. Minister zdrowia: będziemy automatycznie wystawiać skierowanie

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 10:24
Zgodnie z peselami będziemy automatycznie wystawiać skierowanie na szczepienia trzecią dawką dla osób powyżej 50. roku życia - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Przypominał też, że skierowanie będzie wystawiane dopiero po upływie pół roku od przyjęcia drugiej dawki.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Foto: Forum/Fotogramma/REDA&CO/Universal Images Group

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że przyjęto rekomendację przewidującą, że po sześciu miesiącach od pełnego zaszczepienia przeciw COVID-19 będzie można stosować trzecią dawkę przypominającą. Mogą z tego skorzystać osoby powyżej 50 lat i medycy.

szczepienie 1200.jpg
Koronawirus. Dlaczego dzieci powinny zostać zaszczepione?

Podczas konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zapytano o szczegóły zapisywania się na szczepienia osób w wieku powyżej 50 lat, które są już po przyjęciu drugiej dawki szczepionki, a także, czy już mają one wystawione skierowanie.

- Ponieważ mamy kryterium wiekowe, będziemy zgodnie z peselami wystawiać automatycznie to skierowanie - powiedział minister.

Dodał też, że - Ten proces zajmie jeden, dwa dni, więc w ciągu najbliższych dni możecie państwo sprawdzić, chociażby na Internetowym Koncie Pacjenta, czy takie skierowanie jest już wystawione - wyjaśnił.

- I pamiętajmy, że musi minąć pół roku od szczepienia - podkreślił rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Czytaj więcej:

Dopytywany, czy można zapisywać się na taki termin, który by wyprzedzał to pół roku, czy jednak skierowanie będzie wystawione później, minister zdrowia podkreślił, że - skierowanie będzie wystawione zgodnie z kryteriami, które są zawarte w komunikacie. Czyli z jednej strony to jest kwestia rocznika, a druga kwestia to jest upłynięcie pół roku. Dopiero wtedy skierowanie będzie pojawiało się na Internetowym Koncie Pacjenta, czy (też) po prostu będzie wystawiane dla danej osoby - wyjaśnił Niedzielski.

Rzecznik resortu zapewnił, że na pewno nie zabraknie terminów, ponieważ szczepionek w Polsce jest dość dużo. 

nj

Zobacz także

Zobacz także