more_horiz
Wiadomości

Wiceminister zdrowia zapewnia: system jest przygotowany na czwartą falę pandemii

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 13:56
- Od wielu tygodni są opracowywane plany i razem z wojewodami wdrażamy je sukcesywnie. Możliwości diagnostyczne są duże, jest potrzebny sprzęt - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, zapewniając o przygotowaniu do czwartej fali. Pokreślił też, że Polska dobrze poradziła sobie z dotychczasowymi trzema falami pandemii.
Waldemar Kraska podczas posiedzenia Rady ds. Ochrony Zdrowia
Waldemar Kraska podczas posiedzenia Rady ds. Ochrony ZdrowiaFoto: PAP/Andrzej Lange

prezydent 1200 pap.jpg
"Przetrwaliśmy najgorszy okres pandemii. Daliśmy radę". Prezydent podsumował dotychczasową walkę z COVID-19

Podczas posiedzenia Rady ds. Ochrony Zdrowia z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, Kraska ocenił, że "za nami półtora roku ciężkiego czasu dla Polski, Polaków, ale też polskiego systemu ochrony zdrowia". - To był czas wielkiej próby, ale także okres testu wytrzymałości, jak możemy dać sobie radę ze stanem kryzysowym - mówił.

Wiceminister zwracał uwagę, że test ten dotyczył systemów opieki zdrowotnej większości państw. - Myślę, że nikt w skali globalnej nie był przygotowany na tak dużą pandemię. (…) Ten okres uświadomił nam, że potrafimy sobie poradzić - stwierdził. 

Posłuchaj
00:24 11318813_1.mp3 Waldemar Kraska: nie było w Polsce takiego przypadku, żeby pacjenta z COVID-19 nie objęto opieką (IAR)

- Oczywiście, z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że pewne rzeczy nam się udały, pewne rzeczy może się nie udały. Staramy się to na bieżąco poprawiać - dodał.

Przygotowania do czwartej fali

Koronawirus - jak zaznaczył - nie odpuszcza i jesteśmy na progu czwartej fali. Wiceminister przywołał w tym kontekście środowe statystyki mówiące o ponad 1200 nowych zakażeniach i ponad 1500 hospitalizowanych osobach z COVID-19.

Przekonywał, że system jest przygotowany na czwartą falę. - Od wielu tygodni są opracowywane plany razem z wojewodami i wdrażamy je sukcesywnie - zaznaczył.

- Myślę, że takie spotkanie jak dzisiejsze pokaże, że pewne rzeczy można poprawić. Ten nie popełnia błędów, co nic nie robi. Dzisiaj w tej dyskusji jako ministerstwo otrzymamy wskazówki, co można by jeszcze zmienić, co poprawić. Polacy chorują nie tylko na COVID-19. Mamy dług zdrowotny i musimy jak najszybciej nadrobić zapóźnienia - podkreślał.

Kraska o sukcesach w walce z pandemią

Kraska mówił m.in., że zaledwie kilka dni po potwierdzeniu w Polsce pierwszego przypadku koronawirusa (4 marca 2020 r.) zapadła decyzja o utworzeniu szpitali tymczasowych.

- Myślę, że to była jedna z trafniejszych decyzji. Można polemizować, czy taka forma była wskazana, czy nie, ale ta decyzja uchroniła nas przed efektem, który był w krach Europy Zachodniej. U nas nie było przypadku, że pacjent nie otrzymał opieki. Nie było przypadku, że lekarz musiał zastanawiać się, czy podłączyć pacjenta do respiratora, czy dać szansę innemu. To są nasze sukcesy - ocenił Kraska.

Wiceminister zwracał uwagę, że gdy rozpoczynała się w Polsce pandemia, wiele mówiono o liczbie wykonywanych testów. - Niestety wieloletnie zaniedbania naszych poprzedników i likwidacja wielu laboratoriów sanepidowskich spowodowała, że nie było miejsc, gdzie testy można wykonywać. Dziś jest ponad 320 laboratoriów, które są w stanie wykonać w ciągu doby ponad 200 tys. testów - podał. Kraska podkreślał, że każdy, kto ma wskazania, może mieć wykonany test.

Czytaj także:

Zwracał też uwagę, że w podstawowej opiece zdrowotnej, w szpitalnych oddziałach ratunkowych, w karetkach są szybkie testy antygenowe. - Diagnostyka jest bardzo szeroka - zaznaczył.

Wiceszef MZ zwracał też uwagę, że w czasie pandemii uruchamiano dodatkowe zespoły ratownictwa medycznego.

- W tej chwili widzimy, że jeśli chodzi o bazę sprzętową jesteśmy dobrze przygotowani. Przekazaliśmy 25 tomografów komputerowych, 7 tys. respiratorów, 115 cyfrowych aparatów RTG, 12 tys. kardiomonitorów i miliony sztuk sprzętu ochrony osobistej - wyliczał Kraska.

Zmiany w systemie ochrony zdrowia

Sprzęt, jak zaznaczał, jest bardzo ważny, ale muszą być ludzie, którzy potrafią go obsługiwać, którzy pracują w systemie. - Cieszę się, że intensywnie pracuje zespół trójstronny, który pochyla się nad finansowaniem, nad nowymi rozwiązaniami, jeśli chodzi o wynagrodzenia w służbie zdrowia - podkreślił.

Mówiąc o zmianach w systemie opieki zdrowotnej, Kraska wskazywał, że ich fundamentem jest podstawowa opieka zdrowotna, która jest najbliższej pacjentów. - Jak będzie działała podstawowa opieka zdrowotna, tak pozostałe elementy tego systemu będą działać - ocenił.

- Bardzo się cieszę panie prezydencie, że jest pan wielkim zwolennikiem szczepień, bo w okresie pandemii szczepienia są bardzo ważne. Wkraczamy w fazę podawania trzeciej dawki. (…) Są głosy ekspertów, że koniec pandemii to przyszły rok i wrócimy wtedy do normalności, aczkolwiek myślę, że będzie ona inna niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni - stwierdził.

kp

Zobacz także

Zobacz także