more_horiz
Wiadomości

"Czujki dymu mogą uratować życie". Straż pożarna przypomina

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 11:35
W związku z rozpoczęciem umownego sezonu grzewczego Państwowa Straż Pożarna przypomina, jak ważne jest stosowanie w domach i mieszkaniach czujek dymu i tlenku węgla. Z danych PSP wynika, że w tym roku w pożarach domów i mieszkań zginęło prawie 300 osób, a niemal 1,4 tys. zostało rannych.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: stefanphotozemun/Shutterstock

Jak informuje PSP, w 2021 roku doszło do 88 264 pożarów, w których zginęły 364 osoby, a 1803 zostały ranne. Z tego 24 856 to pożary, do których doszło w obiektach mieszkalnych. W wyniku tych pożarów zginęło 296 osób, a 1370 odniosło obrażenia. Strażacy zwracają uwagę, że w samym tylko wrześniu brali udział w gaszeniu 6175 pożarów, w których zginęły 24 osoby, a 172 zostały ranne.

pożar noc straż pożarna noc strażacy noc free shutt 1200 .jpg
Pożar stolarni w Wielkopolsce. Z ogniem walczy 40 zastępów strażaków

Tlenek węgla

Dane dotyczące zdarzeń z tlenkiem węgla pokazują natomiast, że w 2021 roku strażacy brali udział w 3198 takich interwencjach. Odnotowano 30 ofiar śmiertelnych, zaś 956 osób wymagało hospitalizacji. We wrześniu strażacy brali udział w 132 interwencjach związanych z czadem; odnotowano jedną ofiarę śmiertelną oraz 44, które wymagały pomocy medycznej.

Dlatego PSP, jak co roku od 1 października - umownej daty rozpoczęcia sezonu grzewczego - rozpoczęła kolejną edycję kampanii edukacyjno-informacyjnej "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa", która potrwa do końca marca 2022 roku.

Jak przypomniał bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej, do podstawowych zasad bezpieczeństwa należą okresowe kontrole polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji.

W przypadku instalacji gazowej oraz przewodów kominowych - dymowych, spalinowych i wentylacyjnych - kontrole takie powinny być wykonywane co najmniej raz w roku, a w budynkach o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m kw. oraz innych obiektach budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m kw. - co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada.

W przypadku instalacji elektrycznej przeglądy powinny być natomiast wykonywane co najmniej raz na pięć lat.

Czytaj także:

PSP przypomniała, że niezbędne jest również usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego. W przypadku palenisk na paliwa stałe, np. pieców na węgiel lub drewno - co najmniej raz na trzy miesiące; w przypadku palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym, np. w piecach gazowych lub olejowych - co najmniej raz na sześć miesięcy.

Usuwanie zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych w ww. obiektach lub ich częściach powinno odbywać się natomiast co najmniej raz w roku, jeżeli - jak podkreśla PSP - większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

- Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa rekomendujemy stosowanie domowych czujek dymu. W domach z piecami na węgiel, drewno, w tym z kominkami lub piecykami gazowymi, dodatkowo zaleca się instalowanie czujników tlenku węgla - powiedział bryg. Karol Kierzkowski z PSP.

Tlenek węgla (czad) jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne. 

dz

Zobacz także

Zobacz także