more_horiz
Wiadomości

Milion dawek szczepionek od Polski dla Iranu. "Wyraz solidarności z krajem, z którym łączą nas wielowiekowe relacje"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 19:08
Polska przekazała Iranowi bezpłatnie milion szczepionek przeciwko COVID-19 - poinformowało MSZ. Darowizna ta jest wyrazem solidarności szczepionkowej z Irańczykami, z którymi łączą Polskę wielowiekowe i dobre relacje - podkreślił resort.
Transport szczepionek Polski do Iraku
Transport szczepionek Polski do IrakuFoto: MSZ

Resort wyjaśnił, że przekazanie szczepionek nastąpiło 16 października na lotnisku w Teheranie. "Fakt wsparcia Iranu przez Polskę w walce z pandemią COVID-19 spotkał się z szerokim i przyjaznym odbiorem na miejscu. Informacje na ten temat zostały opublikowane przez wszystkie największe gazety, agencje i portale informacyjne" - zaznaczyło polskie MSZ. Zwrócił też uwagę, że dziś Iran, podobnie jak inne państwa na Bliskim Wschodzie, boryka się z problemem wciąż niegasnącej epidemii COVID-19.

Czytaj także:
forum-1200.jpg
Doustny lek na COVID-19. Pfizer rozpoczął badania kliniczne

MSZ poinformował, że szczepionki zostały przekazane w odpowiedzi na zgłoszone zapotrzebowanie. "Darowizna ta jest wyrazem solidarności szczepionkowej z Irańczykami, z którymi łączą Polskę wielowiekowe i dobre relacje" - wskazano.

Relacje polsko-irańskie

MSZ przypomniał, że w 2020 roku obchodziliśmy 90. rocznicę polsko-irańskiego traktatu o przyjaźni, natomiast w 2022 roku przypada 80. rocznica ewakuacji armii gen. Władysława Andersa do Iranu.

"Warto również podkreślić, że szczególnym elementem naszych relacji jest irańska pomoc i gościna, jakiej udzielono 120 tys. Polaków ewakuowanych ze Związku Radzieckiego w trakcie II wojny światowej. W grupie tej znajdowali się zarówno żołnierze armii gen. Władysława Andersa, jak i ludność cywilna" - przypomniało MSZ.

Czytaj także:

Czytaj także:
koronawirus 1200.jpg
Zakrzepica, najbardziej niebezpieczne powikłanie po COVID-19

Dystrybucja prepartów

Polska - zapewnił resort dyplomacji - posiada odpowiednie zasoby szczepionek, wystarczające na pokrycie zapotrzebowania krajowego, co pozwala na pozytywną odpowiedź na prośbę państw potrzebujących.

W organizację przedsięwzięcia, poza MSZ, były zaangażowane Ministerstwo Zdrowia oraz Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, które aktywnie uczestniczą w dystrybucji szczepionek do partnerów zagranicznych.

W ostatnim czasie szczepionki przeciwko COVID-19 trafiły do państw na wielu kontynentach, m.in. do Egiptu, Wietnamu, Tajwanu, Kenii, Ukrainy, Uzbekistanu, Australii, Norwegii i Kirgistanu.

jbt

Zobacz także

Zobacz także