more_horiz
Wiadomości

Elektrownia jądrowa w Polsce wspólnie z Francją? Soloch: padła deklaracja z naszej strony

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 10:26
- Podczas rozmowy prezydentów Polski i Francji padła deklaracja z naszej strony o gotowości rozpatrzenia propozycji francuskiej ws. elektrowni jądrowej - poinformował szef BBN Paweł Soloch.
Elektrownia atomowa
Elektrownia atomowaFoto: Shutterstock.com/Kletr

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Szef BBN, który towarzyszył prezydentowi podczas tej wizyty, został zapytany w Radiu Zet, czy Francja zainwestuje w Polsce w energetykę jądrową.

- Padła deklaracja z naszej strony o gotowości rozpatrzenia propozycji francuskiej, docenienia tego, że propozycja francuska ma ten wymiar europejski - mówił. - Mówimy o współpracy Francji w realizacji projektu Polski posiadania elektrowni nuklearnej - dodał.

Poważne propozycje

1200 andrzej duda emmanuel macron pap.jpg
"Mam nadzieję, że ta ważna, przyjacielska rozmowa da korzyści Polsce, Francji i UE". Prezydent po spotkaniu z Macronem

- Skoro na tak wysokim szczeblu również i na ten temat była mowa, to pokazuje, że traktujemy propozycje francuskie poważnie, pamiętając o tym, że mamy podpisaną umowę o współpracy w tym zakresie ze Stanami Zjednoczonymi. Ta umowa jest w trakcie realizacji - powiedział Soloch.

Czytaj także:

Pytany, czy w rozmowach prezydentów Dudy i Macrona rozmawiano o relacjach polskiego rządu z Komisją Europejską w kontekście zobowiązania Polski przez Trybunał Sprawiedliwości UE do zapłaty 1 mln euro kary dziennie w związku z ciągłym obowiązywaniem przepisów dotyczących uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN podczas gdy w lipcu TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia ich stosowania. - Oczywiście, że była o tym mowa - odpowiedział Soloch.

Sprawy systemowe UE

Zaznaczył, że prezydenci rozmawiali o sprawach systemowych w UE. - Ile ma być Unii Europejskiej w polityce państwa, bo ten spór trochę przekroczył kwestie proceduralną. Oczywiście asumptem do tego sporu jest ten konkretny wyrok - powiedział.

Duda Macron TT 1200.jpg
Ocieplenie relacji na linii Paryż - Warszawa. Francuskie media o spotkaniu prezydentów

- Na pewno ze strony prezydenta Macrona, ze strony naszego prezydenta w sposób oczywisty była wola dążenia do tego, żeby ten spór się zakończył. Cieszy to, że Francja w tej chwili prezentuje taką postawę, że nie chodzi o zmiażdżenie i spowodowanie takiej bezwarunkowej kapitulacji wobec postawy Komisji Europejskiej, wobec wyroków, tylko znalezienie jakiegoś kompromisowego wyjścia - powiedział Soloch i przypomniał, że od przyszłego roku Francja obejmuje prezydencję w UE i rozmowy prezydentów dotyczyły tej perspektywy.

Poinformował również, że w rozmowach padła kwestia nowych sankcji wobec białoruskiego reżimu. - Myśmy odpowiednie propozycje w tej kwestii złożyli - dodał.

pg

Zobacz także

Zobacz także