more_horiz
Wiadomości

Muzeum Niepodległości na 11 listopada. Wśród zaplanowanych wydarzeń m.in. koncert pieśni patriotycznych

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 23:17
W dniach 11-14 listopada 2021 Muzeum Niepodległości zaprasza do udziału w zorganizowanych przez instytucje wydarzeniach. Wśród nich m.in. koncert pieśni patriotycznych "Ta, co zwyciężyła" czy prezentacja rzeźby Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: muzeum-niepodleglosci.pl

shutterstock polska flaga miasto 1200.jpg
Wspólnie świętujmy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Wydarzenia odbędą się w głównej siedzibie muzeum i jego oddziałach: Muzeum Więzienia Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Wstęp jest bezpłatny.

- "Polonia Restituta, Polska Odrodzona" - hasło to elektryzuje Polaków od ponad stu lat. Polska odzyskała w 1918 roku niepodległość, wolność, niezależność. Marzenie całych pokoleń stało się faktem. Proces ten trwał wiele lat. Przez lata niewoli Polacy nie zapomnieli o niepodległości, walczyli o nią w przeróżny sposób: na polach walki, w powstaniach, ale też rozwijając przemysł, modernizując gospodarkę. Różne były owe drogi prowadzące do wymarzonej wolności i niepozbawione wewnętrznych sporów i polemik - mówi dr Tadeusz Skoczek, dyrektor Muzeum Niepodległości. 

Plakat wydarzenia   Źródło: muzeum-niepodleglosci.pl Plakat wydarzenia Źródło: muzeum-niepodleglosci.pl

Dni Niepodległości 2021 muzeum rozpocznie 11 listopada uroczystością historyczno-artystyczną "Semper et ubique" współorganizowaną przez Fundację Polonia Union oraz koncertem pieśni patriotycznych "Ta, co zwyciężyła" w wykonaniu chóru męskiego im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego "Harfa".

12 listopada organizowane jest spotkanie przy pomniku pracy nauczyciela w Parku Traugutta, następnie uroczystość w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, gdzie odbędzie się Finał XVIII edycji konkursu "Niepodległa" oraz prezentacja rzeźby Marszałka Józefa Piłsudskiego, zakupionej dzięki wsparciu Fundacji PGE. Rzeźba jest kopią wykonaną przez Marcina Roszczyka, na podstawie gipsowego modelu autorstwa Antoniego Miszewskiego, do którego osobiście pozował Marszałek Józef Piłsudski. Zarówno autor oryginału, jak i twórca kopii, zaliczają się do cenionych i wielokrotne nagradzanych polskich rzeźbiarzy.

Rzeźba Marszałka Józefa Piłsudskiego      Źródło: muzeum-niepodleglosci.pl Rzeźba Marszałka Józefa Piłsudskiego Źródło: muzeum-niepodleglosci.pl

13 listopada odbędzie się wernisaż wystawy "Damy serca Tadeusza Kościuszki" współorganizowanej przez Polską Fundację Kościuszkowską. Portrety, autorstwa Hakoba Mikayelyana, przedstawiają 10 kobiet, które odegrały istotną rolę w życiu bohatera, począwszy od jego matki Tekli Kościuszkowej, poprzez wizerunki Ludwiki Sosnowskiej Lubomirskiej, Anny Zamoyskiej (Sapieżyny), Wirydianny Fiszerowej, Tekli Żurowskiej, Zofii Potockiej, Emilii Zeltner, a skończywszy na Marii Krystynie Albertynie Carigan.

Z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości muzeum wydało okolicznościowe pocztówki. 

Szczegółowy program Dni Niepodległości 2021 jest dostępny na stronie internetowej www.muzeum-niepodleglosci.pl.

kp

Zobacz także

Zobacz także