more_horiz
Wiadomości

103. rocznica odzyskania niepodległości. Blisko 100 wydarzeń upamiętniających w całej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 08:58
Blisko 100 wydarzeń w całej Polsce upamiętni 103. rocznicę odzyskania niepodległości. Będą to wystawy, koncerty, gry plenerowe, warsztaty czy debaty historyczne. Nie zabraknie także uroczystego odśpiewania hymnu. Przedstawiamy wybrane wydarzenia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Foto: Velishchuk Yevhen/shutterstock.com

Już w poniedziałek 8 listopada na Dworcu Kraków Główny odbędzie się uroczysta inauguracja pociągu PKP Intercity relacji Kraków-Warszawa kursującego pod nową nazwą "Marszałek Piłsudski". Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

groby ojcow niepodleglosci.png
Groby Ojców Niepodległości. Gdzie można je znaleźć? [INFOGRAFIKA]

Wirtualne escape roomy

Narodowe Centrum Kultury natomiast udostępni on-line wirtualne escape roomy o tematyce patriotycznej i symboli narodowych. Z kolei w dniach 8-10 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędą się "Warsztaty Niepodległości" dla dzieci.

We wtorek 9 listopada prelekcje poświęcone powstańcom warszawskim i ich działaniom ukierunkowanym na podtrzymanie polskości przygotowało Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Wydarzenie odbędzie się w Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku.

Internetowa debata 

Tego dnia Narodowe Centrum Kultury zorganizuje on-line debatę pt. "Polskie DNA | sztuki wizualne". Zaś debatę on-line pt. "Jaka Polska? Rozmowy Ojców Niepodległości", podczas której historycy wcielą się w postaci Ojców Niepodległości, by przybliżyć ich wizje odbudowy Polski, organizuje Biuro Programu "Niepodległa" we współpracy z Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku.

paderewski-663.jpg
Ignacy Jan Paderewski. Polityk i wirtuoz

W tym dniu pieśni Ignacego Jana Paderewskiego i Piotra Perkowskiego będzie można posłuchać podczas koncertu kameralnego w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Od 9 listopada na zwiedzających będą także czekać dwie wystawy. Do 19 grudnia na dziedzińcu zamkowym Muzeum Narodowego w Lublinie będzie można zobaczyć ekspozycję "Pokolenia wolności", przygotowaną przez Muzeum Narodowe w Lublinie wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej w Lublinie. Z kolei do 28 listopada w Galerii Kordegarda w Warszawie zwiedzający będą mogli zobaczyć wystawę "Enigma. Zagadka rozwiązana", która została przygotowana przez NCK i Muzeum Historii Polski.

"Chopin, Norwid, Niemen"

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości zaplanowanych zostało również kilka koncertów. Biuro Programu "Niepodległa" zaprasza na Koncert "Chopin, Norwid, Niemen". Odbędzie się on w Teatrze Narodowym, ale będzie też transmitowany na antenach TVP Kultura i Polskiego Radia oraz on-line. Natomiast w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży zabrzmią pieśni Mieczysława Karłowicza, a w Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie odbędzie się koncert szkolny "Polski Bryk". Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku organizuje z kolei śpiewanie piosenek patriotycznych przy ognisku.

shutterstock polska flaga miasto 1200.jpg
Wspólnie świętujmy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Wykłady i konferencje naukowe

W tegorocznych obchodach znalazły się też wydarzenia o charakterze naukowym i edukacyjnym, a na 10 listopada zostało zaplanowanych kilka z nich. Będzie można np. wziąć udział w spotkaniu on-line poświęconym nowej publikacji "Żydzi i Piłsudski" autorstwa dr hab. Jolanty Żyndul, które organizuje Żydowski Instytut Historyczny. Z kolei Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego organizuje wykład "103. Rocznica Odzyskania Niepodległości". W tym też dniu Instytut Śląski w Opolu organizuje konferencję popularnonaukową "Powstania Śląskie i plebiscyt 1919–1920–1921. Historia - pamięć - przyszłość". Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza z kolei na projekcję filmu o Ignacym Paderewskim dla uczniów szkół średnich.

W dniach 10 i 11 listopada Biuro Programu "Niepodległa" zaprasza także do "Niepodległej. Miejsca spotkań" w Warszawie na uroczyste odśpiewanie Hymnu Polski w ramach kampanii "Niepodległa do hymnu", a także na koncert pieśni patriotycznych zespołu Ferajna z Hoovera i warsztaty dla dzieci.

W Narodowe Święto Niepodległości nastąpi kulminacja obchodów. Wydarzenia, w ramach których zostanie uroczyście odśpiewany hymn, organizują także m.in. Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Instytut Śląski w Opolu czy Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu.

Harcerze 663.jpg
Z lilijką i krzyżem. 103 lata polskiego harcerstwa

Festiwal Niepodległa 

Biuro Programu "Niepodległa" organizuje ponadto na Krakowskim Przedmieściu oraz na pl. Piłsudskiego Festiwal Niepodległa. W jego ramach odbędą się koncerty, scena nauki tradycyjnych tańców polskich, spektakle, konkursy, warsztaty dla dzieci, wspólny polonez, a także pokazy historycznych samochodów oraz Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa". To jednak nie wszystkie wydarzenia, jakie na ten dzień przygotowało Biuro Programu "Niepodległa". W TVP 1 i TVP Dokument wyemitowany zostanie film dokumentalny "Kościuszko: droga do wolności" o impulsie do odbudowy polskiej niepodległości. Premierę będzie miał także pierwszy odcinek dokumentalnego cyklu telewizyjnego "Rzeczpospolita nieodbudowana" nawiązującego do najważniejszych gmachów i założeń architektonicznych architektury II RP - Pałac Saski w Warszawie w TVP. Ponadto on-line będzie również dostępna publikacja edukacyjnego materiału partnerskiego "Historia bez cenzury" na temat znaczenia Pałacu Saskiego dla historii Polski i polskiej niepodległości.

W Święto Niepodległości Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza na zwiedzanie wystawy stałej oraz Dworku "Milusin", który dzień wcześniej zostanie otwarty po generalnym remoncie. Z kolei Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zaprasza do Willi Koziańskich na spotkanie poświęcone Mariuszowi Zaruskiemu (1867–1941), żołnierzowi niepodległości.

plakat 1200 .jpg
Muzeum Niepodległości na 11 listopada. Wśród zaplanowanych wydarzeń m.in. koncert pieśni patriotycznych

Wydarzenia kulturalne 

W tym dniu zaplanowano także wiele koncertów i wydarzeń kulturalnych. Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na wspólne śpiewanie pieśni niepodległościowych, w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu odbędzie się koncert "Pieśń Chopina", natomiast Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach zaprasza na koncert "Perły muzyki polskiej". Ponadto Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina w Łodzi organizuje recital, w którego programie znalazły się utwory Chopina i Paderewskiego. Polską Operę Królewską będzie można usłyszeć w trakcie koncertu w Katedrze Wojska Polskiego w Warszawie, a Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny wystąpi w Kościele Świętej Trójcy w Opolu z koncertem "Idą Powstańcy". Z kolei Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusza Bairda w Zielonej Górze od 11 do 14 listopada organizuje "Weekend z Niepodległą".

Teatr Polski we Wrocławiu organizuje czytanie "Fortepianu Szopena" Cypriana Kamila Norwida w wykonaniu Dariusza Bereskiego, zaś w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej odbędzie finał festiwalu "Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc".

"Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów"

Z okazji Święta Niepodległości będzie można też zobaczyć wiele wystaw, m.in. ekspozycję "Powstańcy Śląscy - patroni ulic Opola" przygotowaną przez Instytut Śląski w Opolu. Archiwum Państwowe w Koszalinie przygotowało zaś wystawę "Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów", której będą towarzyszyć prelekcje nt. polskiego czynu niepodległościowego. Zwiedzających do swojej siedziby zaprasza także Wielkopolskie Muzeum Wojskowe Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, które otwiera wystawę pamiątek po ppłk. Edmundzie Majewskim - oficerze 15 Pułku Ułanów Poznańskich, uczestniku bitwy pod Monte Cassino.

flaga Polski, polska flaga
Listopad: miesiąc pieśni patriotycznych

Gra miejska "Tajna misja"

Na amatorów tajemniczych wiadomości, zadań do wykonania i logicznych łamigłówek czeka gra miejska "Tajna misja", którą w warszawskim Ogrodzie Saskim organizuje Muzeum Historii Polski. Tematyka gry związana jest z historią polskiej kryptologii, jej bohaterami są niezwykli ludzie, którzy nie bali się trudnych wyzwań. Gracze wcielą się w role kryptologów, będą próbowali złamać szyfry i odkryć tajemnice bolszewickich oddziałów. Następnie trafią na tajny kurs kryptologii, aż wreszcie spróbują odkryć tajemnice maszyny szyfrującej o nazwie Enigma. Ci, którym nie uda się osobiście dotrzeć na miejsce gry, będą mogli zagrać w nią w wersji dostępnej on-line.

Film "Obrazy z MS Batory"

Grę muzealną poświęconą II RP przygotowało z kolei Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. W Spichlerzach na Ołowiance uczestnicy gry zostaną wprowadzeni w czasy dwudziestolecia międzywojennego i odradzającej się niepodległej Polski. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przygotowało także dwa wydarzenia on-line - film "Obrazy z MS Batory" oraz wystawę wirtualną "Polskie wybrzeże w okresie międzywojennym na archiwalnych zdjęciach i pocztówkach".

twitter gliński 11 listopada 1200.jpg
Zbliża się Narodowe Święto Niepodległości. Gliński: to moment, gdy wszyscy jesteśmy razem

Uroczysta parada oddziałów konnych 

Z kolei na miłośników kawalerii czekają wydarzenia zorganizowane przez Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa Oddział Muzeum Łazienki Królewskie oraz Fundację Szwoleżerską Tradycji Kawalerii Polskiej wraz ze Stowarzyszeniem Szwadron Jazdy RP. Organizują one uroczysta paradę oddziałów konnych wraz z inscenizacją przejazdu marszałka Józefa Piłsudskiego, a także złożenie kwiatów pod pomnikiem Piłsudskiego oraz popiersiem gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego.

Obchody rocznicy odzyskania niepodległości nie zakończą się 11 listopada. Dzień po Święcie Niepodległości Opera Wrocławska organizuje koncert "Wieczór patriotyczny". W dniach 11-14 Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" organizuje w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu "Weekend Niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia", w ramach którego odbędą się wystawy, warsztaty oraz gry rodzinne. Natomiast Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku zarówno w swojej siedzibie, jak i u partnerów akcji z całej Polski przeprowadza akcję "Mamy Niepodległą", w ramach której bezpłatnie będzie można wysyłać pocztówki okolicznościowe.

Ignacy Daszyński 663.jpg
Rząd Lubelski. Pierwszy polski rząd po 123 latach zaborów

Krakowski Salon Poezji 

Kilka wydarzeń zostało także zaplanowanych na 14 listopada. Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie organizuje Krakowski Salon Poezji, który został poświęcony twórczości Norwida. W tym też dniu Narodowe Centrum Kultury zaprasza do Cafe Wolność w Łodzi na widowisko artystyczne o ważnych wydarzeniach związanych z Narodowym Świętem Niepodległości.

Dzień później, 15 listopada, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze odbędzie się promocja książki "Tomasz Sobkowiak. Z krwawych lat. Urywki z pamiętnika 1915-1917" wydanej przez Archiwum Państwowe w Zielonej Górze. Natomiast w czwartek 18 listopada Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego organizuje w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej prelekcję Marka Dyżewskiego oraz koncert muzyki I. J. Paderewskiego. W ramach tego wydarzenia złożone zostaną również kwiaty przy grobowcu jednego z Ojców Niepodległości. 21 listopada Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotował warsztaty edukacyjno-plastyczne dla dzieci "Wolność - nasz największy wspólny skarb".

nt

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także