more_horiz
Wiadomości

Straż Graniczna: minionej doby doszło do dwóch siłowych prób przekroczenia granicy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 10:22
Ostatniej doby odnotowano 223 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski - poinformowała Straż Graniczna. Wobec 77 cudzoziemców wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium RP.
Na zdjęciu z 11.11.2021 polscy żołnierze, policjanci i straż graniczna w trakcie akcji Operacja Silne Wsparcie w okolicy polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Kuźnicy. Na polsko-białoruskiej granicy trwa kryzys migracyjny
Na zdjęciu z 11.11.2021 polscy żołnierze, policjanci i straż graniczna w trakcie akcji 'Operacja Silne Wsparcie' w okolicy polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Kuźnicy. Na polsko-białoruskiej granicy trwa kryzys migracyjnyFoto: PAP/Irek Dorożański/DWOT

forum-0385580318 (1).jpg
Kryzys na granicy. B. ambasador USA w Polsce: Waszyngton jest gotów, by współpracować z Warszawą ws. Białorusi

- W sobotę (tj. 13.11) odnotowaliśmy 223 próby nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. Wobec 77 osób wydane zostały postanowienia o opuszczeniu RP. Minionej doby doszło do dwóch siłowych prób przekroczenia granicy (Dubicze Cerkiewne oraz Kolonia Klukowicze) - podała na Twitterze Straż Graniczna.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Czytaj także:

Budowa zapory

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią ma powstać stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora wzdłuż granicy z Białorusią powstanie na długości 180 km na terenie Podlasia. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Zapora będzie miała 5,5 m wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Pod koniec września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

PAP/IAR/in./

Zobacz także

Zobacz także