more_horiz
Wiadomości

Przemysław Czarnek apeluje ws. młodzieży. "Oni chcą być bardziej dostrzegani"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 17:02
Przemysław Czarnek zwrócił w poniedziałek uwagę na potrzeby młodego pokolenia. - Oni chcą się czuć podmiotem, być bardziej dostrzegani, żeby ich głos w rozmaitych sprawach był słyszalny - powiedział szef szef MEiN podczas konferencji poświęconej konsultacjom "Strategii RP na Rzecz Młodego Pokolenia" dla woj. lubelskiego.
Konferencja ws. Strategii RP na Rzecz Młodego Pokolenia. Wziął w niej udział szef MEiN Przemysław Czarnek
Konferencja ws. "Strategii RP na Rzecz Młodego Pokolenia". Wziął w niej udział szef MEiN Przemysław CzarnekFoto: PAP/Wojtek Jargiło

W poniedziałek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzki odbyła się konferencja prasowa poświęcona konsultacjom "Strategii RP na Rzecz Młodego Pokolenia" dla woj. lubelskiego. Do udziału w spotkaniach młodych ludzi zachęcił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

- Z chęcią zapoznam się ze wszystkimi wnioskami i postulatami ze strony młodych ludzi, których aktywność wyraźnie wzrasta w ostatnich latach, którzy chcą się czuć podmiotem, być bardziej dostrzegani i chcą, żeby ich głos w rozmaitych sprawach był słyszalny - powiedział Przemysław Czarnek. Dodał, że działania ministerstwa edukacji i nauki będą podporządkowane temu, by "postulaty dzieci i młodzieży były brane pod uwagę również procesie edukacyjnym".

Inicjatywa dla młodych

Organizatorem konsultacji "Strategii RP na Rzecz Młodego Pokolenia" jest sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek wraz z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem.

Do tej pory w dyskusjach w piętnastu województwach wzięło udział ponad 20 tys. młodych osób. Lubelszczyzna będzie ostatnim województwem, w którym odbędą się konsultacje.

- Projekt w tej chwili ma swój finisz w woj. lubelskim. Konsultacje trwają od lutego po to, żeby we wszystkich regionach młodzi ludzie mogli zgłosić problemy, potrzeby, oczekiwania i wspólnie wypracować konkretne rekomendacje, rozwiązania, propozycje dla władz publicznych - powiedział Piotr Mazurek podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

"Są zainteresowani"

Zapytany o najczęściej pojawiające się postulaty wiceminister wymienił: podniesienie kwoty wolnej od podatku, wzmocnienie pozycji młodych ludzi na rynku pracy i koniec z nadużywaniem umów śmieciowych. Dodał, że część propozycji zgłoszonych przez młodych ludzi zostało przyjętych do realizacji w ramach programu Polski Ład (m.in. wsparcie w zakresie zakupu mieszkania).

Czytaj więcej
czarnek free tt mein 1200 .jpg
Przemysław Czarnek z wizytą we Włoszech. Odwiedził polską szkołę i grób Jana Pawła II

- To pokazuje, że młodzi ludzie są zainteresowani dialogiem, są zainteresowani zgłaszaniem konkretnych propozycji, a rząd PiS na skalę dotąd niespotykaną umożliwił im udział w procesach decyzyjnych i wpływ na rzeczywistość - stwierdził Piotr Mazurek. Dodał, że efektem konsultacji ma być sporządzenie dokumentu zawierającego postulaty wypracowane z młodymi ludźmi.

Wiceminister przypomniał również, że od dwóch lat funkcjonuje powołana ustawą Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem, która wypracowała "szereg projektów, rekomendacji, propozycji, rozwiązań". - Bardzo wiele z nich miało przełożenie na rzeczywistość - przyznał Piotr Mazurek.

"Odzwierciedlenie w strategii"

Dzieci, młodzież, studentów i doktorantów do udziału w konsultacjach "Strategii RP na Rzecz Młodego Pokolenia" dla woj. lubelskiego zachęcił wojewoda lubelski Lech Sprawka. - Myślę, że postulaty płynące ze środowiska młodzieży woj. lubelskiego będą tymi najświeższymi i znajdą swoje odzwierciedlenie w strategii - powiedział wojewoda.

Lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk poinformowała z kolei, że o konsultacjach lubelskie szkoły zostały powiadomione 15 listopada. - Przy Kuratorium Oświaty w Lublinie działa Parlament Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego i także nasi młodzi parlamentarzyści włączyli się w promocję tego wydarzenia - powiedziała Misiuk.

- Takie bezpośrednie zaangażowanie, stworzenie młodym ludziom możliwości wypowiedzenia się we wszystkich dla nich ważnych kwestiach (…) wpisuje się w rolę szkoły. Bowiem przecież w szkole jeden z ważnych celów działania to przygotowanie młodego człowieka do aktywnego udziału w życiu społecznym, kształtowanie postaw obywatelskich - powiedziała kurator.

Cele i zadania

Chęć wzięcia udziału w konsultacjach należy zgłaszać do środy 24 listopada do godziny 12:00. Zapisy odbywają się za pośrednictwem formularza dostępnego TUTAJ.

Z powodu pandemii spotkania będą odbywać się zdalnie, w formie wideokonferencji. Konsultacje dla woj. lubelskiego rozpoczną się w czwartek 25 listopada br. od godz. 17:00.

Czytaj więcej
shutterstock_ klasa szkoła dzieci edukacja uczniowie uczeń free 1200.jpg
Szef MEiN: 95 proc. uczniów bez przeszkód uczy się w trybie stacjonarnym

Konsultacje "Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia” to wydarzenie skupiające przedstawicieli środowisk młodzieżowych, uczniów, studentów i doktorantów z całej Polski, w trakcie którego podejmowane są dyskusje poświęcone ważnym tematom dla młodego pokolenia Polaków.

Celem konsultacji wojewódzkich jest zebranie opinii i wypracowanie rozwiązań, które posłużą do stworzenia wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej.

Podczas spotkań dyskusje toczą się w siedmiu grupach tematycznych: edukacja i szkolnictwo wyższe; rynek pracy i przedsiębiorczość; społeczeństwo obywatelskie i kultura; polityka społeczna, polityka prorodzinna i mieszkaniowa; zdrowie i sport; ekologia i klimat; Polska w UE.

Zobacz także: Marlena Maląg w "Sygnałach dnia"

Zobacz także:

jp

Zobacz także

Zobacz także