Trybunał Konstytucyjny zajmie się orzeczeniem ETPCz przeciw Polsce. Wniosek złożył Zbigniew Ziobro

2021-11-24, 05:27

Trybunał Konstytucyjny zajmie się orzeczeniem ETPCz przeciw Polsce. Wniosek złożył Zbigniew Ziobro
Trybunał Konstytucyjny ma rozpoznać wniosek Zbigniewa Ziobry, ws. konstytucyjności (lub nie) przepisu Konwencji o ochronie praw człowieka w zakresie, w jakim pozwala on ETPCz na dokonywanie oceny legalności wyboru sędziów TK. Foto: Twitter.com/TK_GOV_PL

W południe Trybunał Konstytucyjny ma rozpoznać wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry, który chce stwierdzenia niekonstytucyjności przepisu Konwencji o ochronie praw człowieka w zakresie, w jakim pozwala on Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka na dokonywanie oceny legalności wyboru sędziów TK. Sprawa dotyczy sporu między Polską a firmą Xero Flor.

Wnioskodawca stwierdza, że celem złożenia wniosku nie jest "rewokacja zobowiązań Rzeczypospolitej Polskiej" związanych z przystąpieniem do Konwencji, ale dopilnowanie aby rozwój orzecznictwa ETPCz nie doprowadził do nielegitymowanego wolą stron Konwencji wypaczenia pierwotnego znaczenia jej postanowień. Przykładem tego - zdaniem wnioskodawcy - jest wyrok EPTCz z maja tego roku firmy Xero Flor przeciwko Polsce.

Kontrowersyjna decyzja ETPCz

Latem EPTCz uznał, że Polska naruszyła przepisy konwencji w zakresie prawa do rzetelnego procesu sądowego przez sąd ustanowiony ustawą. Firma pozwała Skarb Państwa, skarżąc wysokość odszkodowania z powodu zniszczeń na polu. Po wyrokach sądów niekorzystnych dla firmy sprawa trafiła do TK, który ją umorzył, a decyzję podpisał sędzia TK Mariusz Muszyński. ETPC przychylił się do argumentacji firmy i uznał, że w polskim TK orzekał sędzia, który nie miał do tego prawa.

Prokurator Generalny podkreśla, że orzeczenie ma charakter jednostkowy, jednak, ze względu na ogólny kontekst, w jakim orzeczenie to zapadło, a także jego przedmiot i treść, należy uznać, że stanowi ono próbę ukształtowania przez organ stosowania prawa zupełnie nowego jakościowo standardu konwencyjnego - z pominięciem woli państw-stron, a w szczególności bez poszanowania fundamentalnych, bo konstytucyjnych norm ustrojowych Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj również:

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej