more_horiz
Wiadomości

Ukraina apeluje do sojuszników: przygotujmy "pakiet odstraszający" Rosję od eskalowania konfliktu

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 12:13
- Ukraina wezwie sojuszników, by wraz z nią przygotowały "pakiet odstraszający" wobec Rosji - powiedział szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. - NATO powinno przygotować sankcje, które byłyby nałożone na Rosję, jeśli wybierze ona "najgorszy możliwy scenariusz - dodał.
Ukraina apeluje ws. utworzenia pakietu odstraszającego wobec Rosji
Ukraina apeluje ws. utworzenia "pakietu odstraszającego" wobec RosjiFoto: Shutterstock/photo.ua

- Zaapelujemy do sojuszników, by dołączyli do Ukrainy w tworzeniu pakietu odstraszającego - powiedział szef MSZ Ukrainy przed rozmowami ze swoimi odpowiednikami z krajów NATO w Rydze. Jego wypowiedź przytacza Reuters.

Kułeba dodał, że w ramach tego pakietu NATO powinno przygotować sankcje gospodarcze, które byłyby nałożone na Rosję, jeśli ta "zdecyduje się wybrać najgorszy scenariusz". Sojusz powinien również wzmocnić współpracę militarną i obronną z Ukrainą - podkreślił.

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO

Szef dyplomacji zaznaczył, że podczas spotkania w Rydze poinformuje partnerów o sytuacji bezpieczeństwa wzdłuż granicy ukraińskiej i na terytoriach okupowanych oraz o "związku między próbami wewnętrznej destabilizacji Ukrainy z próbami kolejnej fali zewnętrznej agresji" - pisze MSZ Ukrainy.

W środę w Rydze trwa spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO. Tematem rozmów są m.in. rosyjska aktywność wojskowa przy granicy z Ukrainą, hybrydowe działania Białorusi wykorzystujące migrantów oraz nowa koncepcja strategiczna Sojuszu. Polskę reprezentuje minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Czytaj także:

Zobacz też: szef MSZ Zbigniew Rau w Polskim Radiu 24

koz

Zobacz także

Zobacz także