more_horiz
Wiadomości

Co zrobi PiS ws. projektu ustawy o obowiązkowych szczepieniach? Jednoznaczne słowa Ryszarda Terleckiego

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 17:08
W niedzielę Lewica przedstawiła projekt ustawy o obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla osób dorosłych. Niezaszczepieni Polacy byliby wtedy narażeni na grzywny. W poniedziałek do tej propozycji odniósł się Ryszard Terlecki z PiS.
Ryszard Terlecki zapowiedział, że PiS nie poprze projektu ustawy o obowiązkowych szczepieniach.
Ryszard Terlecki zapowiedział, że PiS nie poprze projektu ustawy o obowiązkowych szczepieniach. Foto: Twitter/@KancelariaSejmu

Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, zapowiadając spotkanie prezydium Komitetu Politycznego PiS, odniósł się do projektu, jaki przedstawiła Lewica. 

W czasie rozmowy z dziennikarzami na pytanie, czy szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe, odpowiedział, że "to za dużo powiedziane". - Powinniśmy robić wszystko, żeby tych szczepień było jak najwięcej, zachęcać do szczepień, a jeżeli zachęty nie pomogą, zachęcać również poprzez promowanie tych, którzy się zaszczepili - mówił.

Wicemarszałek Terlecki zapowiedział też, że posłowie PiS nie poprą projektu ustawy o obowiązku szczepień.

Obowiązkowe szczepienia. Projekt Lewicy

W niedzielę posłowie Lewicy przedstawili projekt ustawy, która nakładałaby obowiązek szczepień przeciw COVID-19 na wszystkich dorosłych obywateli. Według projektu osoby niezaszczepione podlegałyby karze grzywny.

Posłuchaj
00:25 11439298_2.mp3 Ryszard Terlecki: obowiązkowe szczepienia to za dużo powiedziane (IAR)

Poselski projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, którego posłem sprawozdawcą jest wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, wprowadza m.in. obowiązek szczepień dla osób dorosłych, z wyłączeniem osób, które mają przeciwskazania od lekarza ustalone przez ministra zdrowia m.in. wykazujące silne reakcje alergiczne na składniki szczepionki. W zamian oferuje wyłączenie z lockdownu i ograniczeń dotyczących zakładów pracy, w których pracownicy są zaszczepieni, a także zakłada powszechne stosowanie paszportu covidowego w miejscach użyteczności publicznej.

Jak podkreśla Lewica w uzasadnieniu ustawy, w Polsce dotychczas nie zastosowano efektywnych ograniczeń dla osób nieposiadających unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID oraz nie wprowadzono obowiązku szczepień dla żadnej grupy.

Lewica powołuje się na przykład Austrii, gdzie zapowiedziano od lutego 2022 r. wprowadzenie obowiązku szczepień, i Niemiec, gdzie takie rozwiązania są planowane.

ZOBACZ TAKŻE: Waldemar Kraska o sytuacji pandemicznej w Polsce

Czytaj także:

jb

Zobacz także

Zobacz także