more_horiz
Wiadomości

Niektóre testy nie wykrywają wariantu omikron? Prof. Włodzimierz Gut tłumaczy

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 12:27
Jak wynika z informacji, które podał wirusolog prof. Włodzimierz Gut niektóre testy nie wykrywają wariantu omikron. Dotyczy, to zwłaszcza tych antygenowych. Dodał też, że "żaden test w pierwszych trzech dniach od zakażenia niczego nie wykaże".
prof. Włodzimierz Guta: badanie testami antygenowymi osób przylatujących do Polski jest z wirusologicznego puntu widzenia bez sensu
prof. Włodzimierz Guta: badanie testami antygenowymi osób przylatujących do Polski jest z wirusologicznego puntu widzenia "bez sensu"Foto: shutterstock/Jarun Ontakrai

- Niektóre testy nie wykrywają wariantu koronawirusa o nazwie omikron. Zwłaszcza chodzi o antygenowe. W nich stosuje się reakcję z przeciwciałami monoklonalnymi - podkreślił doświadczony wirusolog. Wyjaśnił, że część testów wykrywa wszystkie warianty SARS-CoV-2 - znane do tej pory. Na podstawie tych testów nie można podejrzewać, który to wariant, ale jest to możliwe do ustalenia podczas sekwencjonowania.

Testy

- Część testów pracuje natomiast tylko z niektórymi wariantami, ale nie ze wszystkimi. Tak było m.in. z wariantem brytyjskim, którego jeden z testów w ogóle nie wykrywał, a to bardzo ułatwia szerzenie się zakażeń. Jeżeli więc wykonywany jest tylko ten test, który nie może wykryć wariantu Omikron, to po nim dana osoba identyfikowana jest jako zdrowa, niezakażona. A czy tak jest, czy też nie, nikt nie wie - powiedział prof. Włodzimierz Gut.

Dodał, że przepuszczanie takich osób przez niedoskonały system testów znacznie przyspiesza szerzenia się zakażeń. Prof. Gut pytany o to, co w takim razie winno się zrobić odpowiedział: sprawdzać, które z testów "omijają" nowy wariantWyjaśnił, że niektóre kraje już wprowadziły zasadę potwierdzania testu antygenowego (szybkiego) testem PCR.

Zdaniem prof. Włodzimierz Guta badanie testami antygenowymi osób przylatujących do Polski jest z wirusologicznego puntu widzenia "bez sensu", jeżeli nie mają one objawów choroby. - Żaden test w pierwszych trzech dniach od zakażenia niczego nie wykaże. Akcja przesiewowego badania osób, które nie mają objawów, jest więc z racjonalnego punktu widzenia kompletnie bezsensowna. Nawet trzeciego dnia najlepsze metody dają 20 procent szans na wyłapanie zakażonej osoby. Aby miało to wszystko sens, powinno być 5-7 dni kwarantanny, która zakończy się testem - dodał.

Czytaj więcej:

Zobacz także: Waldemar Kraska w "Sygnały dnia"

nj

Zobacz także

Zobacz także