more_horiz
Wiadomości

"Nie ma istotnej tendencji spadkowej". Prof. Fedorowski o wysokiej liczbie zgonów chorych na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 18:47
Prezes Polskiej Federacji Szpitali prof. Jarosław Fedorowski powiedział w Polskim Radiu 24, że w Polsce wciąż utrzymuje się wysoka liczba zgonów osób z COVID-19 i że nie ma istotnej tendencji spadkowej. Jak dodał, wśród najciężej chorujących znajdują się przede wszystkim osoby niezaszczepione.
Prof. Jarosław Fedorowski: nie ma istotnej tendencji spadkowej zgonów
Prof. Jarosław Fedorowski: nie ma istotnej tendencji spadkowej zgonówFoto: TomaszKudala/Shutterstock

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, że w szpitalach przebywa obecnie 23 795 osób chorych na COVID-19. W ciągu ostatniej doby liczba pacjentów covidowych zmniejszyła się o 168. W sumie zajętych jest 2 106 respiratorów.

Gość audycji odniósł się do aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce i skomentował spadek liczby zachorowań w naszym kraju. Jak mówił, "od początku pandemii stale mylimy zachorowanie z zakażeniem i z pozytywnym testem". - Zachorowania przede wszystkim są obrazowane takimi wskaźnikami jak liczba osób hospitalizowanych i liczba osób, które są na intensywnej terapii - tutaj rzeczywiście mamy lekkie plateau. Jednak nie można mówić jeszcze o zasadniczym spadku - ocenił specjalista.

Natomiast, jak wskazał prezes Polskiej Federacji Szpitali, aktualne nasilenie pandemii, czyli brak wzrostu i stabilizacja jest "na pewno czymś optymistycznym".

Niezaszczepieni wśród najciężej chorujących

- Natomiast w dalszym ciągu zgony są dosyć wysokie - podkreślił. Jak dodał, "jest to pokłosie rosnących wcześniej hospitalizacji, a także osób, które przebywają na intensywnej terapii". - Tam nie mamy jednak tej istotnej tendencji spadkowej - wskazał.

- Pamiętajmy jednak, że w tych ostrych sytuacjach poprzedniej fali jednak tych osób na respiratorach było więcej - powiedział. Jak dodał, wśród najciężej chorujących znajdują się "przede wszystkim osoby niezaszczepione, a wśród zaszczepionych są to osoby bardzo chore z powodu innych przyczyn".

Jak podał w piątek resort zdrowia, wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem 8,7 proc. stanowiły zgony osób zaszczepionych. W pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest już 20,7 mln osób, dawkę przypominającą przyjęło ponad 5,1 mln.

Posłuchaj
08:33 PR24_mp3 2021_12_17-17-49-27.mp3 Prof. Jarosław Fedorowski o sytuacji epidemicznej w Polsce ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

Zobacz także: Waldemar Kraska w Polskim Radiu 24

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Aleksander Ziemiańczyk

Gość audycji: prof. Jarosław Fedorowski (prezes Polskiej Federacji Szpitali)

Data emisji: 17.12.2021

Godzina emisji: 17.47

ng/IAR

Zobacz także

Zobacz także