more_horiz
Wiadomości

Jak długo będzie ważny certyfikat covidowy? Zapowiedź resortu zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 11:04
Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował o zakresie ważności certyfikatów covidowych.
Rzecznik MZ zapowiada zmiany w terminie ważności certyfikatów covidowych
Rzecznik MZ zapowiada zmiany w terminie ważności certyfikatów covidowychFoto: FORUM/Anatol Chomicz

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: od 1 lutego zarówno certyfikat covidowy po pełnym zaszczepieniu, jak i certyfikat po szczepieniu przypominającym będzie ważny 9 miesięcy. 

Wojciech Andrusiewicz poinformował jednocześnie, że w środę lub czwartek będzie podpisane rozporządzenie dot. szczepienia służb medycznych. Od 1 marca pracownicy służb medycznych będą musieli mieć udokumentowane pełne szczepienia.

Temat skrócenia okresu ważności certyfikatów covidowych z roku do 9 miesięcy po pełnym zaszczepieniu podjęła Komisja Europejska, wydając postanowienie w tej sprawie. Może je wprawdzie zablokować większość krajów lub europosłów, ale Komisja uważa, że dla tej decyzji jest wystarczające poparcie w Unii. Unijne certyfikaty covidowe zawierają informacje o szczepieniu, negatywnym wyniku testu oraz przebytym zakażeniu. W założeniu dokumenty miały ułatwić podróżowanie po Unii bez konieczności spełnienia dodatkowych wymogów.

Zastępuje zalecenia z listopada

Ta decyzja zastępuje zalecenia Komisji z listopada i jest wiążąca dla wszystkich krajów. - Od 1 lutego certyfikaty będą ważne do 270 dni od pełnego zaszczepienia. Państwa członkowskie nie mogą wydłużyć tego okresu, ani go skrócić. To zapewnia Europejczykom przewidywalność w sprawie korzystania z certyfikatów - powiedział rzecznik Komisji Christian Wigand.

Komisja zastrzega, że kraje członkowskie mogą wprowadzać dodatkowe wymagania, jeśli powołają się na sytuacje nadzwyczajne, na przykład, tłumacząc to ochroną systemów opieki zdrowotnej. Takie wymogi wprowadziły między innymi Włochy, Portugalia i Grecja. Europejczycy, którzy chcą wjechać na terytorium tych krajów, mimo zaszczepienia, muszą mieć negatywne wyniki testów.

Decyzja Komisji Europejskiej nie dotyczy dodatkowych, przypominających dawek. Nie ma bowiem jeszcze pełnych danych dotyczących długości odporności po ich podaniu.

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także