more_horiz
Wiadomości

Rekord zgonów z powodu COVID-19. Rzecznik MZ: większość to niezaszczepieni

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 11:49
- Dominują zgony wśród osób starszych i wśród osób niezaszczepionych - powiedział rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Wskazał, że 73 proc. osób zmarłych minionej doby z powodu COVID-19 to osoby niezaszczepione. W środę padł rekord zgonów czwartej fali epidemii w Polsce. 
73 proc. osób zmarłych minionej doby z powodu COVID-19 to osoby niezaszczepione
73 proc. osób zmarłych minionej doby z powodu COVID-19 to osoby niezaszczepioneFoto: PAP/AA/ABACA

W środę Ministerstwo Zdrowia przekazało, że badania potwierdziły 18 021 nowych zakażeń koronawirusem. - Jest to spadek rzędu 20 proc., porównując całe tygodnie - skomentował dane na antenie Polsat News rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz zwrócił uwagę, że "obserwujemy szczyt czwartej fali w zakresie zgonów". W środę ministerstwo poinformowało, że na COVID-19 zmarło 247 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 528 osób. Łącznie to 775 zgonów.

Niezaszczepieni i starsi najbardziej narażeni

- 566 z tych zaraportowanych zgonów dotyczy osób niezaszczepionych, czyli 73 proc. osób, które dziś zostały zaraportowane jako te, które nie poradziły sobie z COVID-em, to są osoby niezaszczepione - powiedział rzecznik prasowy resortu zdrowia.

Zaznaczył, że wśród zaszczepionych, którzy zmarli z powodu COVID-19, dominują osoby z wielochorobowością. Stanowią one 70 proc. Wyjaśnił, że miały one co najmniej dwa schorzenia poza COVID-19.

- Większość zgonów - 641 - dotyczy osób od 65. roku życia - powiedział Andrusiewicz. Jak zaznaczył, średnia wieku osób, które zostały zaraportowane ostatniej doby w tej kategorii zgonów, to 75 lat.

- Dominują więc zgony wśród osób starszych i wśród osób niezaszczepionych - powiedział Andrusiewicz.

Zbyt późna hospitalizacja

Rzecznik MZ zwrócił uwagę, że wciąż chorzy trafiają do szpitali zbyt późno. - Ostatniej doby w całym kraju mieliśmy 10 tys. wyjazdów karetek pogotowia. Z tego blisko 1500 to były wyjazdy covidowe, w tym 1000 pacjentów miało saturację poniżej 94, czyli taką, która wskazuje, że trzeba kierować pacjenta do szpitala. Gros pacjentów miało saturację w okolicach 80 proc., co oznacza, że taki pacjent trafia od razu pod tlen - powiedział Andrusiewicz.

Czytaj także:

Łącznie, od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 4 mln 270 przypadków. Zmarło 92 829 osób z COVID-19.

Posłuchaj
00:29 11467581_1.mp3 Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz: minionej doby zmarło 775 osób zakażonych koronawirusem, większość z nich to niezaszczepieni (IAR)

kp

Zobacz także

Zobacz także