more_horiz
Wiadomości

"Nie chcemy likwidować TVN". Jednoznaczne stanowisko prezesa PiS ws. ustawy medialnej

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 11:48
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że nowelizacja ustawy medialnej nie jest wymierzona w żaden podmiot działający na polskim rynku. - My nie chcemy likwidować telewizji TVN, nie liczymy też na to, że TVN stanie się prorządowy - zapewnił szef partii rządzącej.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do nowelizacji ustawy medialnej podkreślił, że jej rolą nie jest likwidacja TVN
Prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do nowelizacji ustawy medialnej podkreślił, że jej rolą nie jest likwidacja TVNFoto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Szef PiS pytany, czy ma przeczucie, jak zdecyduje prezydent Andrzej Duda w sprawie nowelizacji ustawy medialnej, odparł, że jest to pytanie do Pałacu Prezydenckiego. - Zostawię dla siebie to, co wiem w tej sprawie. Nie jest moją rolą zastanawiać się nad motywacjami i kulisami podejmowanych w Pałacu decyzji - zaznaczył.

Zapewnił jednocześnie, że PiS nie chce likwidować żadnej stacji komercyjnej. - My nie chcemy likwidować telewizji TVN, nie liczymy też na to, że TVN stanie się prorządowy - mówił Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Interii.

"To jest nie do przyjęcia"

Wicepremier odniósł się również do kontekstu międzynarodowego tej sprawy. Został zapytany o relację ze Stanami Zjednoczonymi, które sprzeciwiają się zapisom wspomnianej ustawy. Wszystko to w kontekście ataku hybrydowego na polską granicę oraz działań Rosji przy granicy z Ukrainą.

- Jeżeli Amerykanie z takich powodów mieliby podejmować strategiczne decyzje, to byłoby bardzo źle. Ale tak nie jest. My po prostu nie widzimy powodów, dla których w Polsce miałoby obowiązywać inne prawo w tym zakresie kapitału w mediach niż w innych krajach europejskich - powiedział Jarosław Kaczyński.

- Odmawianie Polsce prawa, które bez problemu działa w innych państwach Unii, jest nie do przyjęcia. Media to jedno, ale przecież wiecie, jak wybierani są sędziowie w Niemczech - tam coś wolno, u nas ma nie być wolno. Wiem, że w Polsce są ludzie, którzy są gotowi zgodzić się na to, by mieć władzę albo pieniądze, albo spokój - ale my do takich ludzi nie należymy - dodał prezes PiS.

Zobacz także:

"Medialna przewaga opozycji"

Na uwagę, że nawet jeśli TVN "nie spadnie włos z głowy", to podstawową obawą jest to, iż będzie to wstęp do węgierskiego modelu, gdzie się wycina niezależne redakcje, Jarosław Kaczyński zapewnił, że w Polsce takiego modelu nie będzie.

- Nie widzę go też na Węgrzech, choć tam bez wątpienia władza ma silniejszą pozycję w mediach niż w Polsce, choć daleką choćby od tej w Niemczech, gdzie wolność mediów jest fikcją. Mało tego, mamy w tej chwili sytuację, w której w dalszym ciągu istnieje w mediach zdecydowana przewaga opozycji - i to totalnej opozycji - ocenił prezes PiS.

- Ona jest totalna, nie respektuje reguł w żadnej dziedzinie. Jest gotowa atakować nawet zmarłych w tragicznych okolicznościach, jest gotowa namawiać inne kraje do działania przeciwko Polsce. To faktycznie "totalna" opozycja, jak sami siebie określili, a jednocześnie zdecydowana większość mediów popiera tę opozycję. Oprymowani w mediach są w Polsce nie tamci, tylko my - dodał.

Czytaj więcej
Beata Kempa 1200.jpg
Nowelizacja ustawy medialnej. Kempa: nie może być tak, że Departament Stanu pozwala sobie na instruowanie

"To jest pluralizm"

Na uwagę, że obawy opinii publicznej byłyby mniejsze, gdyby nie to, co dzieje się dziś w mediach publicznych, a zwłaszcza TVP, prezes PiS stwierdził: "Nie sądzę, by TVP wyglądała inaczej niż za poprzednich rządów".

Jak wskazał, przed rokiem 2015 politycy PiS bywali w TVP w formule czterech na jednego, a teraz te proporcje są bardziej wyrównane, a opozycja ma pełne prawo głosu. - Ta telewizja mówi to, czego w obrazie TVN-u nie ma. To jest pluralizm, ale on nie może oznaczać, że system nerwowy, jakim są media, musi być w obcych rękach - zaznaczył Jarosław Kaczyński.

- Chodzi nam tylko o porządek, a nie żaden zamach na wolne media. Doskonale wiem, że TVN pozostanie antyrządowy - mówił szef PiS.

Zobacz także: poseł PiS Joanna Lichocka w "Sygnałach dnia"

Zobacz także:

jp/Interia

Zobacz także

Zobacz także