more_horiz
Wiadomości

"Przywrócenie rozsądnych zasad funkcjonowania rynku". Terlecki o ustawie medialnej

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 19:16
- Regulacja rynku medialnego jest potrzebna i nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji była potrzebna - ocenił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). Jak wyjaśnił, chodzi o przywrócenie rozsądnych zasad funkcjonowania tego rynku.
Przeważała nadzieja, że prezydent skieruje ustawę medialną do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Ryszard Terlecki
Przeważała nadzieja, że prezydent skieruje ustawę medialną do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Ryszard TerleckiFoto: shutterstock/stockphoto mania

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji zmierzającą m.in. do tego, by podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogły posiadać w spółkach medialnych działających na podstawie polskich koncesji, udziały nieprzekraczające 49 proc. "Nowelizacja to naruszenie zasady, że umów należy dotrzymywać i uderzenie w interesy podmiotu, który otrzymał legalną koncesję na nadawanie" – argumentował prezydent.

- Nie chcę się wdawać w prawne polemiki, ale - prawdę mówiąc - przewidywałem taki rozwój wydarzeń i tak sądziłem, że prezydent zawetuje ustawę, choć w naszym środowisku przeważała opinia, czy może nadzieja, że raczej skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Ryszard Terlecki w radiowej Jedynce.

Większość w Sejmie

Jak zaznaczył "opozycja wciąż jęczała na korytarzach sejmowych wobec dziennikarzy, wobec mediów, że my nie mamy większości, że już lada chwila przejmą kontrolę nad Sejmem, a potem nad państwem, że PiS się pokłócił, rozsypuje, jest coraz słabszy i już nic nie może zrobić w Sejmie".

- No więc pokazaliśmy, że właśnie możemy i że to opozycja jest bezradna, podzielona, pokłócona, wystraszona - dodał wicemarszałek.

Dopytywany w kontekście nowelizacji ustawy medialnej, czy była to "swego rodzaju demonstracja siły", Terlecki odpowiedział, że "tak, coś takiego".

- Pokazaliśmy, że spokojnie wtedy, gdy będziemy tego potrzebowali, to wygramy głosowanie w Sejmie - podkreślił wicemarszałek.

Wniosek do TK?

Jednocześnie zaznaczył, że w PiS nie ma jeszcze decyzji, czy złożyć w Trybunale Konstytucyjnym własny poselski wniosek odnoszący się do obecnego brzmienia ustawy medialnej.

Posłuchaj
00:13 rynek medialny.mp3 Ryszard Terlecki o przyszłości ustawy medialnej (IAR)

 

- Spotka się kierownictwo partii, będą podjęte decyzje na te najbliższe tygodnie, w tym także, co dalej z tą kwestią - przekazał Terlecki.

Protesty opozycji

17 grudnia Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Nowelizacja trafiła do prezydenta.

Czytaj także:

19 grudnia w różnych miejscach kraju odbyły się manifestacje z udziałem m.in. liderów ugrupowań opozycyjnych, podczas których wzywano prezydenta do zawetowania nowelizacji - podnoszono m.in., że konsekwencje nowych przepisów dotyczyłyby obecnie Grupy TVN, której właścicielem jest podmiot spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego - amerykański koncern Discovery.

W poniedziałek 27 grudnia prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu noweli.

Beata Kempa: media powinny być polskie, a nie polskojęzyczne

fc

Zobacz także

Zobacz także